BP ve Castrol yeniden F1’de

En son 1997 yılında Formula 1’de yer alan BP ve Castrol, 20 yıl aradan sonra yeniden pistlere dönüyor. İngiliz petrol ve yağ firması Renault Formula 1 takımı ile işbirliği anlaşması imzaladı. İki marka, 5 yıl süreyle Renault Sport Formula One Takımı’nın teknik iş ortağı ve ana sponsoru olacak, yağ ve yakıt temin edecek. Renault Sport Racing Başkanı Jérôme Stoll, BP ve Castrol’ün Formula One’a geri dönüşü hakkında: “BP ve Castrol, motorsporlarında köklü geçmişi olan iki büyük marka. Onları yeniden Formula One’da görmek sevindirici. Bu işbirliğinin Formula One takımımız için yeni fırsatlar sunacağına inanıyoruz. İki şirketin verdiği taahhüt, aslında Formula One’ın uluslararası şirketler için ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Böylesine yüksek nitelikli teknik iş ortaklarımız ve sponsorlarımız olması bize gurur veriyor ve motivasyonumuzu artırıyor.” açıklamasını yaptı. BP Küresel Rafinaj ve Pazarlama Grubu CEO’su Tufan Erginbilgiç ise yeni işbirliğini şöyle değerlendirdi: “BP olarak, dünyanın önde gelen yakıt ve yağ teknolojilerini geliştirmeye odaklanıyoruz. Bu işbirliği, hem Renault hem de BP takımları açısından heyecan verici yeni fırsatlar sunuyor. Renault ile birlikte çalışarak Formula One’ın yüksek rekabet ortamında lider yağ ve yakıt teknolojilerimizi daha da ileri seviyeye taşımak üzere önemli bir avantaj yakalamış durumdayız.”

Renault Sport Racing Genel Müdürü Cyril Abiteboul, “2017 Formula One sezonu için getirilen yeni aerodinami regülasyonlarıyla birlikte güç hassasiyeti daha da artacak. Yağ ve yakıtlar, 2014 yılında getirilen güç birimi regülasyonlarından bu yana zaten önemli bir role sahipti. Şimdi, 2017 regülasyonlarıyla birlikte araçların toplam performansı üzerinde her zamankinden daha önemli olacak. BP ve Castrol takımlarının Formula One konusunda son derece heyecanlı olduklarını görüyoruz. Dolayısıyla, yeni aracımızla birlikte 2017 ve ötesi için belirlediğimiz hedeflere ulaşma konusunda bize yardımcı olacaklarına inanıyoruz” diye konuşurken, BP Madeni Yağlar COO’su Mandhir Singh ise “BP ve Castrol olarak, Renault’nun Formula One’da en iyi takım olma vizyonunu paylaşıyoruz. Takıma bu noktada katılmanın bizim için anlamı büyük; yenilikçi çözümler üzerinde birlikte çalışabileceğiz ve yeni başarı öykülerinin parçası olabileceğiz” yorumunda bulundu.

BP ve Castrol en son Williams Renault’nun Formula 1’de markalar ve sürücüler şampiyonluğu kazandığı 1997 sezonunda birlikte çalışmıştı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir