Yeni Citroen Berlingo Cenevre’de ortaya çıktı

Citroen’in C3 modelinden sonra dünya çapında en çok satan ikinci otomobili Berlingo, Cenevre Motor Fuarı’nda düzenlenen organizasyonla tanıtıldı.

Fransız otomobil üreticisi Citroen’in 1996 yılında üretimine başladığı hafif ticari modeli Berlingo, 4. nesliyle tüketicilerin karşısına çıktı. Yeni yüzüne kavuşan araç, eklediği motor seçenekleriyle de ürün yelpazesini genişletti. Geçirdiği yenilik operasyonuyla MPV ve SUV segmentlerine  göz kırpan otomobilin aks mesafesi de uzadı. Tüm versiyonlarında 7 koltuğa kavuşan yeni Citroen Berlingo’nun arka koltukları yerleştirilen mekanizmanın yardımıyla yerinden çıkarılarak bagaj hacmi artırılabiliyor.

PSA Grubu’nun diğer otomobilleri; C4 Picasso, Grandland X, 3008 ve 5008 gibi otomobillerle EMP2 platformunu paylaşacak yeni Citroen Berlingo’nun yerini alacağı modele göre boyutları değişti. M versiyonunda 4400 mm uzunluğundaki otomobilin XL versiyonuysa 350 mm daha uzun. Yeni Berlingo’nun aks mesafesiyse 190 mm uzayarak 2970 mm’ye ulaştı.

Benzinli motor seçeneklerinde sadece 1.2 litre hacmindeki Puretech motoru sunacak Citroen Berlingo 110 bg veya 130 bg güç üreten motorlarla satın alınabilecek. Dizel kısmındaysa 1.5 litre hacmindeki BlueHDi motoru sunacak otomobil, 75 bg veya 130 bg güç üreten seçenekleri sunacak. 8 ileri otomatik şanzımanla satın alınabilecek yeni Berlingo, bu seçeneği sadece 130 bg güç üreten seçeneklerinde sunacak.

Hafif ticari bir otomobil olması sebebiyle geniş bir yükleme kapasitesi sunan otomobil, yeni jenerasyonuyla bagaj kapasitesini de arttırdı. M ve XL versiyonlarının her ikisinde de 100 lt artan bagaj hacmi, 5 koltuklu haliyle 775 lt ve 1050 lt yükleme kapasitesi sunacak. Arka yaşam alanını da geliştiren yeni Citroen Berlingo’nun arka camları tamamen açılabilecek.

Yeni Citroen Berlingo, sürücü asistanı sistemleri bakımından da elini güçlendirdi. Adaptif hız sabitleyici, park asistanı, şerit takip uyarı sistemi, otomatik acil fren sistemi ve PSA Grubu’nun ön tekerlekten çekiş sistemine sahip otomobillerde kullandığı çekiş kontrol sistemi gibi donanımları içerecek otomobil gelecek yılın kış aylarında Avrupa’da satışa çıkacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir