TOFAŞ engelleri kaldırdı

FIAT, Engelsiz Hareket çatısı altında hareket kabiliyeti kısıtlı sürücülerimizin ve yolcuların başkalarına bağımlı kalmadan seyahat edebilmelerini sağlamak amacıyla bir çalışma başlattı. FIAT, engellilerin yaşadıkları sıkıntılar adına toplum bilinci ve duyarlılık oluşturmaya ve destek olmak adına çalışmalar gerçekleştirmeye devam ediyor.

Bu bağlamda basketbol liginde yer alan Tofaşspor’un basketbol salonu öncelikle engellilerin ulaşımına uygun olarak inşa edilmişti.

Fakat stada ulaşan engelli basketbol severlerin pota arkasından güvenilir olmayan alanlarda ve refakatçilerinden ayrı maç seyrettiklerini keşfettikten sonra Engelsiz Tribün’ü inşa etmeye karar verildi ve  4 Aralık Pazar günü  oynanan Tofaş-Fenerbahçe maçında Türkiye basketbol sahalarının ‘ilk’ engelsiz tribünü Tofaş Spor Salonu’nda hayata geçirildi.

Engelli bireylerin sosyal hayatın içinde daha çok yer almalarını desteklemek amacıyla kurulan 58 kişi kapasiteli tribüne ilgi büyük oldu. Salonu dolduran 6 bin 800 izleyicinin alkışları eşliğinde tribünün ilk engelli konukları, maç öncesinde, iki takımın sporcuları ile birlikte sahaya çıktı ve sahadan basketbola duydukları tutkuyla herkese  ‘haydi maça gel!’ diye seslendiler.

‘Haydi maça gel’ hareketinin adeta bir simgesi olan, basketbol maçlarına 33 yıldır hiçbir engel tanımadan giden Alper Şirvan’ın hikayesini aşağıdaki videoda bulabilirsiniz.

Ad

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir