Sürüş İzlenimi | Mercedes-Benz E220d Coupe

Daha önce E300 versiyonuyla sayfalarımızda yer verdiğimiz Mercedes-Benz E Serisi Coupe, bu kez dizel kozuyla sürüş izlenimi konuğumuz oldu.

Global satış rakamlarına bakıldığında son yıllarda ezeli rakipleri BMW ve Audi’nin önlerine geçmeye başlayan Mercedes-Benz, temsilcisi E220d Coupe ile karşımızda. Şık bir tasarıma sahip olan otomobil, kaslı yapısı ve LED farlarıyla dikkat çekiyor. Eski nesline göre uzunluğu ve genişliğini artıran E Serisi Coupe, aks mesafesini ise kısaltmış. 4 koltuğa sahip otomobil, bu kısalmaya rağmen tüm yolcularına yeterli konforu sunabiliyor. Çoğu rakibinin aksine arka sıra koltuklarında da geniş diz ve baş mesafeleri sunan E Coupe’nin tam anlamıyla bir Grand Tourer olduğunu söyleyebilirim. 12.3’er inçlik gösterge ve multimedya ekranlarıyla güzel bir uyum yakalayan ambiyans aydınlatmaları gece sürüşlerinin zevkini artırıyor. İç mekandaki malzeme ve işçilik kaliteleri ise bir Mercedes-Benz’in içinde olduğunuzu size kanıtlayan detaylardan.

AMG donanım paketine sahip test aracımız, diğer versiyonlardan daha sert ayarlanmış süspansiyonlara sahip olsa da sahibini üzmemeye çalışıyor. Kasisler gibi uzun tümseklerde kabini rahatsız edici hareketlerde bulunamayan otomobil, kısa ve keskin çukurlarda küçük sıkıntılar yaşayabiliyor. Bu handikapın iyi tarafını ise virajlı yollarda fark ediyorsunuz. Mercedes-Benz’e ait “4Matic” tekerlekten çekiş sistemine de sahip olan otomobil AMG süspansiyon ayarlarıyla birlikte iyi bir yol tutuş performansı sergiliyor. Yatma eğilimi göstermeyen araç, limitlere geldiğinde ise torku en müsait tekerleklere aktararak iyi iş çıkarıyor.

E220d Coupe, “d” takısından da anlaşılacağı üzere firmanın 2.0 litre hacmindeki dizel motorunu kullanıyor. 194 bg güç üreten bu ünitenin tork değeri ise 400 Nm. Kağıt üzerinde güçlü görünen bu dizel motor, kullanımda da aynı şekilde hissettiriyor. Gücünü 9 ileri tork konvertörlü tam otomatik şanzımanla yola aktaran otomobil 0-100km/s hızlanmasını 7.4 saniyede tamamlayabiliyor. Aracın 1735 kg’lık ağırlığı da göz önünde bulundurulduğunda 7.4 saniyenin iyi bir süre olduğu daha net anlaşılabiliyor. Daha fazla güç ve performans isteyen kullanıcıların ise benzinli E300 ve E350 seçeneklerini düşünmesini tavsiye ederim.

Gelelim E220d Coupe’nin elinin asıl güçlendiği konuya. Firmanın 100 km’de ortalama 4 lt yakıt tükettiğini iddia ettiği otomobil, İstanbul’un zorlu şartlarında şaşırtıcı olmayan bir şekilde bu veriyi tutturamıyor. Gaz pedalına davranış şeklinize göre değişken tüketim oranları sunan Mercedes-Benz E220d Coupe, ekonomik sürüşlerde 6 lt/100km ortalama sunabiliyor. Standart şehir içi kullanımlarda 7 lt/100 km değerlerde gezen otomobil, performanslı kullanımlarda sahip olduğu gücün bedelini istemeye yatkın. Sonuç olarak Mercedes-Benz E220d Coupe, sportif bir otomobile sahip olmak isteyen fakat yakıt tüketimini de düşünen ve uzun yol yapmayı seven kullanıcılar için biçilmiş bir kaftan.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir