Sebastien Ogier 2019’da Citroen’de

Kariyerinde beş kez Dünya Ralli Pilotlar Şampiyonluğu bulunan Sebastien Ogier, 2019 sezonu için Citroen Abu Dhabi Dünya Ralli Takımı ile anlaştı.

İlk kez 2008 senesinde WRC otomobil ile yarışmaya Galler Rallisi’nde Citroen C4 WRC otomobille başlayan Sebastien Ogier, 2012 senesine kadar Fransız takımında Sebastien Loeb’ün takım arkadaşı olmuştu. 2009 senesinde düzenlenen Akropol Rallisi’nde ilk kez podyuma çıkan Ogier, ilk WRC galibiyetini de 2010 senesindeki Portekiz Rallisi’nde elde etmişti. Fransız pilot daha sonra Citroen takımı ile görüş ayrılıklarına düşünce 2012 senesinde Volkswagen ile anlaştı. 2012 sezonunda takımının geçiş döneminde Skoda Fabia S2000 otomobil ile yarışan Ogier, daha sonra Alman takımın 2013 senesinde parkura çıkan yeni yarış otomobili VW Polo WRC ile ard arda dört kez Dünya Ralli Pilotlar Şampiyonluğu’nu elde etmişti.

Volkswagen WRT takımı 2016 sezonu sonunda kapanma kararı alınca M-Sport Ford takımına transfer olan şampiyon Fransız pilot, kariyerinin beşinci şampiyonluğunu da bu takımda kazanmayı başardı. Halen M-Sport Ford takımında yarışan Sebastien Ogier, bu sene şampiyonayı şu an ikinci sırada sürdürse de halen şampiyonluk için en kuvvetli adaylar arasında. Fransız pilot yeni yarış otomobili Citroen C3 WRC ile yine co-pilotu Julien Ingrassia ile 2019 senesinde 22-27 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek Monte Carlo Rallisi ile mücadeleye başlayacak.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir