Nissan 50. yıla özel GTR üretti

Nissan’ın’ın spor otomobili GT-R’ın 50. yılına özel versiyonu, motor sporlarının en ünlü sahnelerinden biri olan Goodwood Festivali’nde tanıtıldı. Yeni tasarımıyla dikkat çeken 720 HP gücündeki GT-R50, Nissan ve Italdesign’ın 50. yıl dönümleri kapsamında özel olarak tasarlandı.

Nissan’ın GT3 sınıfındaki fabrika yarış pilotları Lucas Ordóñez ve Alex Buncombe,  Goodwood Hız Festivali’nde Nissan GT-R50 by Italdesign‘ı ilk kez piste çıkaran isimler oldu. Ordóñez ve Buncombe, GTR50 prototipini İngiltere’nin West Sussex şehrinde bulunan Goodwood House bölgesindeki 1.86 km’lik tepeye sürdü. Nissan Global Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Alfonso Albaisa yapmış olduğu değerlendirmede: “Goodwood Hız Festivali, müşterilerimizin hayallerine ilham veren 50 yılın gelmiş olduğu en son noktayı temsil eden, güç ve sanatı mükemmel bir şekilde harmanlayan bir ortam ve Nissan GT-R50 by Italdesign gibi etkileyici bir otomobilin yeteneklerini sergilemek için de ideal bir yer” diyerek “Tıpkı prototipin kendisi gibi, Goodwood da; tasarım, performans, hoşgörü, gelenek ve geleceğe yönelik otomotiv yaratıcılığı gibi değerleri bünyesinde barındırıyor. İnsanları hayal etmeye ve daha da büyük hayaller kurmaya yöneltecek böylesine benzersiz bir aracı sergilemek için mükemmel bir ortam.” şeklinde konuştu.

GT-R50, yeni tasarımı, iç ve dış hatlarıyla dikkat çekerken sunduğu performans ile de öne çıkıyor. Standart versiyona göre 120 HP daha güçlü olan yüksek performanslı bir güç paketi dışında söz konusu performansı yola etkin bir şekilde aktaracak güçlendirilmiş şasi ve aktarma organlarının yeni görünümü tamamladığı gözlendi. Motor kaputu üzerindeki güç olukları, iyice gerilmiş olan LED farlar, alçaltılmış bir tavan çizgisi ve ön tekerleklerin arkasındaki “samuray bıçağı” şeklindeki hava çıkışları karakteristik tasarım detayları olarak öne çıkıyor. İki adet dikme üzerine monte edilen  ayarlanabilir arka spoyler genel görünümü destekliyor. Nissan’ın köklü GT3 yarış deneyiminden yararlanan NISMO ekibi tarafından el yapımı olarak üretilen 3,8 litre hacimli V6 VR38DETT motoru geliştirilen yeni motor 720 HP güç ve 780 Nm tork kullanıma sunuyor. Elden geçirilen Bilstein marka süspansiyon sistemi ve güçlendirilen Brembo imzalı fren sistemi de artan gücü dizginlemeye yardımcı oluyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir