Karşınızda tüm yeni teknolojileriyle Audi S8

Alman premium otomobil üreticisinin sedan otomobillerinin tepesinde bulunan otomobili A8’in performanslı versiyonu S8, yeni teknolojileriyle tanıtıldı.

Audi, geçtiğimiz günlerde tanıttığı S6 ve S7’nin ardından S8’i de tüketicilerin beğenisine sundu. Otomobil, S7 ve S6’nın dizel motorlarına karşılık kaputunun altında Porsche ve Bentley’nin de kullandığı 4.0 litrelik üniteyi kullanacak. Çift turbo beslemeye sahip V8, 570 bg güç ve 800 Nm tork üretecek. Henüz resmi veri açıklanmasa da aracın azami hızının 250 km/s ile sınırlandırılması bekleniyor. Firmanın diğer modellerde kullandığı 48V kapasitesindeki hafif hibrit sistem S8’de de yer alacak. Alternatör görevi yapacak küçük bir elektrikli motora sahip olacak aracın yine küçük kapasiteye sahip lityum-iyon pilleri, Audi S8’i uygun koşullarda süzülme moduna alabilecek. Silindir kapama teknolojisine de sahip olacak otomobilde verimliliğin ön planda tutulduğu belirtildi.

Yol durumunu önceden kestirebilen bir süspansiyon sistemiyle satışa sunulacak Audi S8, adaptif havalı süspansiyonlara destek olan elektromekanik sistemlerle yol bozukluğuna göre sertlik seviyesini otomatik olarak ayarlayabilecek. Tekerleklerdeki süspansiyonların yükseklik seviyesi de birbirlerinden bağımsız olarak değişebilecek. İç mekanda da yol ve rüzgar sesinin duyulmasını önleyebilecek aktif ses iptal sistemi yer alacak.

4 tekerleğini de döndürebilecek Audi S8, arka tekerleklere torku dağıtabilen spor diferansiyeli standartlar listesinde bulunduracak. 21 inç büyüklüğe sahip jantlar ve karbon-seramik frenler opsiyonel olarak satın alınabiliyor. Küçük dış tasarım detaylarıyla A8’den ayrışacak ateşli sedan, farklı tasarıma sahip tampon ve yan ayna kapaklarına, ve dörtlü egzoz çıkışına sahip. Konfor odaklı koltukların standart olarak yer alacağı otomobilde, internet bağlantısıyla aktif trafik durumu bilgisi de bulunacak.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir