Bugatti’den önce de bir rekortmen vardı: McLaren F1

McLaren F1

Geçtiğimiz günlerde Pebble Beach Concours d’Elegance’da yapılan açık arttırmada 15.620.000 dolara alıcı bulan McLaren F1, adını tekrar hatırlattı.

McLaren, hızlı otomobiller arasında otomobil severler için hep ayrı bir yere sahip olmuştur. Bunun McLaren‘in ürettiği otomobillerin; tasarımıyla, dengesiyle, pist performansıyla ve daha bir çok özelliğiyle alakası olabilir. Fakat McLaren‘in tezgahından çıkan otomobiller aynı zamanda ‘rekortmen’ olmuşlardır. Çeşitli pistlerde atılan en hızlı tur rekorları bir yana dursun; McLaren‘in en çok tanınan modellerinden birisi olan F1, 1998 yılında kırdığı ‘en hızlı fabrikasyon otomobil’ rekorunu 2005 yılında Bugatti Veyron gelene kadar elinde tutmuştur.

Gordon Murray ve Peter Stevens gibi iki büyük tasarımcının kaleminden çıkan McLaren F1, 1992 yılından 1998 yılına kadar sadece 106 adet üretildi. BMW‘nin 6.1 litrelik V12 motoru S70/2 ile canlandırılan F1, 636 bg güce ve 651 Nm torka sahipti. Otomobil tarihinde karbon fiber ve polimerle üretilen ilk monokok şaseye sahip McLaren F1, 0.32 Cd’lik sürtünme katsayısıyla döneminin en iyi otomobillerine tasarım dersi verdi. Bugün hala bir McLaren sahibi olanlar ise; Elon Musk, Brunei Sultanı ve Jay Leno gibi isimler. Otomobil tarihinin en özel modellerinden birisi olan McLaren F1‘i, 1998 yılında kayıt altına alınan video içerikle hatırlayalım dedik. İyi seyirler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir