Yeni Toyota Corolla Sakarya’daki üretim bandından indi

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, 230 milyon Euro ek yatırımla hibrit versiyona sahip yeni Corolla Sedan üretimine başladı.

Toyota Otomotiv Sanayi, “Made in Turkey” imzalı 12. nesil Toyota Corolla Sedan modelinin üretimine başladı. Hibrit versiyona sahip yeni Corolla Sedan, Japonya dışında ilk kez Türkiye’deki üretim tesislerinde uygulamaya başladığı TNGA (Toyota New Global Architecture) platformunda üretilecek. Toyota C-HR ile aynı üretim bandında üretimi gerçekleşecek Yeni Corolla Sedan, fabrikayı Türkiye’nin hibrit üssü yapmayı planlıyor. 230 milyon Euro yatırım bedeliyle hayata geçirilen 12. nesil Corolla projesiyle Toyota’nın Türkiye’ye yaptığı yatırım tutarı 2.08 milyar Euro’ya yükseldi.

Gerçekleştirilen törende, Corolla’nın hibrit versiyonunun direksiyonuna geçen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bu yatırımın ülkemize getirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederken; “Teknolojinin son imkanları kullanılarak üretilen Yeni Toyota Corolla sedan modelinin ülkemize ve tüm dünyaya hayırlı olmasını diliyorum. Bu yeni araçla birlikte Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye fabrikasında üretilen araçların üçte ikisinden fazlası hibrit teknolojisine sahip oldu. Bugüne kadar ülkemize 2,08 milyar euro yatırım yapan Toyota ile önümüzdeki dönemde daha büyük işbirliği imkanlarına sahip olacağımıza inanıyorum. Bu modelin geliştirilmesi ve üretiminde emeği geçen Türk ve Japon mühendislere teşekkür ediyorum. Ülkemizin potansiyellerine güvenerek, Sakarya’ya yatırım yapan Toyota yönetimine de ayrıca şükranlarımı sunuyorum” dedi.

İki farklı motor seçenekleriyle üretilecek yeni Toyota Corolla, 1.8 litrelik hibrit ve 1.6 litrelik benzinli motorlarla satın alınabilecek. Elektrikli motorun da yardımıyla 122 bg güç üretecek 1.8 litrelik versiyon, sürüşün %50’ye kadarını sıfır emisyonla tamamlama imkanı sunacak. 1.6 litrelik hacimli atmosferik emişli ünite ise 132 bg güç üretecek ve bu gücü manuel veya CVT şanzımanlarla yola aktaracak. Ayrıca yeni Corolla’da “Toyota Safety Sense” adlı aktif güvenlik sistemi standart olarak yer alacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir