Yeni Skoda Scala yüzünü gösterdi

Çekyalı otomobil üreticisi, yeni kompakt hatchback modeli Skoda Scala’yı düzenlediği organizasyonla tüketicilerin beğenisine sundu.

Skoda, Rapid’in yerini alacak ve hatchback karosere sahip otomobili Scala’yı tanıttı. Firmanın geçen yıl Paris Otomobil Fuarı’nda tanıttığı “Vision RS” konseptinden izler taşıyan araç, VAG Grubu’nun MQB A0 platformu üzerinde temellendirilecek. Seat Ibiza ve Volkswagen T-Roc gibi otomobillerle aynı altyapıyı paylaşacak Skoda Scala’nın “daha duygusal” bir tasarıma sahip olduğu belirtildi. Firmanın C segmentindeki “en iyi şansı” olarak değerlendirilen otomobil, Skoda’nın en yeni tasarım dilini kullanıyor.

İç mekanında mikrofiber kumaşlı döşemelere sahip koltuklarla satın alınabilecek kompakt hatch, dokunmatik bir multimedya sistemine sahip olacak. Opsiyon listesinde 10.25 inç büyüklüğündeki dijital gösterge panelini bulunduracak Skoda Scala, VW Grubu’nun en güncel yazılımlarını kullanacak. İnternet bağlantısıyla farklı aplikasyonlar indirilebilecek multimedya ekranı, Android Auto ve Apple CarPlay gibi bağlantı sistemlerine de sahip.

5 koltuklu bir düzenle satın alınabilecek otomobil, yerini alacağı Rapid’ten daha büyük. 4362 mm uzunluğa sahip Skoda Scala’nın aks mesafesiyse 2649 mm.Kompakt hatchback, opsiyon listesindeki spor süspansiyonlarla satın alındığında, 15 mm daha alçak bir yapıya sahip olacak. Firma, 467 litrelik bir bagaj hacmine sahip aracın, sınıfındaki en geniş depolama alanına sahip olduğunu idda ediyor. Ayrıca elektrikli bagaj kapağı da opsiyon listesinde. Skoda’ya özgü küçük detayları unutmayan otomobil, sürücü kapısının içinde bir şemsiyeye ve depo kapağında kar küremek için kullanılabilecek küçük bir küreğe sahip.

Avrupa’da 3 farklı motor seçeneğiyle satışa sunulacak Skoda Scala, 1.0 ve 1.5 litre hacimlerindeki benzinli motorlarla satın alınabilecek. 2 farklı güç seçeneği sunacak 1.0 litrelik benzinli ünitenin giriş seçeneği 95 bg güç üretirken, 115 bg’lik bir versiyona da sahip olacak. 1.5 litrelik motorun gücüyse 150 bg olarak açıklandı. Otomobili dizel motorla satın almak isteyenlere ise  115 bg güç üreten 1.6 litre hacmindeki ünite sunulacak. 5 veya 6 ileri manuel şanzımanla satışa sunulacak araç, 7 ileri DSG otomatik şanzımana da sahip. Plug-in hibrit bir Scala’nın henüz planlar dahilinde olmadığı açıklandı.

Skoda Scala’nın 2019 ortasında Avrupa’da yollara ineceği açıklandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir