Yeni Renault Clio yüzünü gösterdi

Fransız otomobil üreticisi, Mart ayında Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtmaya hazırlandığı 5. jenerasyon Renault Clio’nun fotoğraflarını paylaştı.

Önceki nesillerinde Renault’un Avrupa’da en çok sattığı modellerden biri olan Clio, yeni nesline geçmeye hazırlanıyor. Otomobilin bu kadar iyi satış rakamları yakalamasının en büyük sebebinin tasarım olduğunu belirten firma yetkilileri, yeni Clio’nun yeni iç ve dış tasarımı, inovatif teknolojileriyle sınıfında devrim yapacağını iddia etti. Otomobil hakkında açıklama yapan Clio Ürün Müdürü Vincent Dubroca; “Müşterilerin Clio’yu seçmesindeki en büyük sebep tasarımıydı. Hem rakiplerinden hem de üst segmentlerdeki araçlardan farklı çizgilere sahip.” dedi.

Renault-Nissan-Mitsubishi Grubu’nun CMF-B platformu üzerinde temellendirilecek otomobilin uzunluğu önceki nesline göre 14 mm kısalarak 4048 mm’ye ulaşmış. Aks mesafesi de 6 mm kısalan Renault Clio’nun tavan yüksekliği 30 mm alçalırken ağırlığı 22 kg azaltılmış. Otomobildeki en büyük değişikliğin iç mekanda yaşandığını belirten tasarım bölümü başkan yardımcısı Laurens van den Acker; “Kokpitteki kalite algısını artırmamız gerekiyordu. 4. nesilde her yerde sert plastik hakimdi fakat yeni nesille birlikte sürücünün iletişim halinde bulunduğu yerleri yumuşattık ve sert plastiği ondan uzaklaştırdık. Otomobili geliştirdiğimiz zamanın %70’ini kokpite harcadık.” açıklamasını yaptı.

Aks mesafesinin kısalmasına rağmen arka taraftaki diz mesafesini 26 mm artırdığını ifade eden firma, torpido gözünün de hacminin artırıldığını belirtti. 330-391 litre arasında bir bagaj hacmine sahip olacağı açıklanan Renault Clio’nun sınıfında en iyi depolama hacmi sunan otomobil olacağı söylendi. Van den Acker; “Vurgu iç mekana yapıldı fakat arabalarda yarınla bugünü ayıran detaylar teknolojide gizli.” dedi.

Giriş seviyesinde 1.0 litre hacmindeki atmosferik emişli benzinli motorla satın alınabilecek Renault Clio, bu versiyonunda 65 bg veya 75 bg seçenekleri sunacak. Aynı hacimli turbo beslemeli, benzinli motordaysa 100 bg ve 130 bg güç üreten modeller bulunacak. Dizel kısmında sadece 1.5 litrelik üniteyi sunacak Clio, bu versiyonda da 85 bg ve 115 bg olmak üzere iki farklı seçenekle satın alınabilecek.

Fransız firma, 2020’de hibrit bir Renault Clio tanıtacağını da açıkladı.

 

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir