Yeni Renault Clio Ekim 2019’da Türkiye’de

Fransız otomobil üreticisinin B segmentindeki temsilcisi Renault Clio’nun 5. jenerasyonu, Ekim 2019’da Türkiye’de satışa sunulacak.

Yeni nesliyle Oyak Renault Otomobil Fabrikaları’nda üretilen yeni Clio, Ekim ayından itibaren Türkiye yollarına inecek. Otomobil hakkında açıklama yapan Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş; “Yeni Clio, Renault markasınının tüm ürün gamına yansıyan yeni tasarım dilinin miladı olan bir önceki neslinin DNA’sını taşırken, kaliteli iç mekanındaki teknolojik devrim ile rakiplerinden bir adım öne çıkıyor. Üst segmentlere ait güvenli sürüş özellikleri ayrıca segmentinde ilk ve inovatif donanımlarıyla Clio’yu Türkiye’de Ekim ayında otomobilseverlerin beğenisine sunacağız. İlklerin markası olan Renault, Clio ile B segmentinde yeni bir çığır açıyor ve rekabeti bir üst seviyeye taşıyor. Türkiye’de OYAK Renault Fabrikaları’nda üretilen ve dünyaya ihraç edilen Clio, sunduğu kalite, konfor ve güven ile yeni neslin ikonu olmaya hazırlanıyor. “Clio’ların en iyisi” olan araç, Avrupa’da ve Türkiye’de B segmentindeki başarılı performansını sürdürecek ve liderliğini pekiştirecektir.” dedi.

Önceki nesline göre iç mekandaki malzeme kalitesini artıran otomobilin kokpiti, “Akıllı Kabin” mottosuyla oluşturuldu. 7 ila 10 inç arasında multimedya ekranına sahip küçük hatch, gösterge panelinde de dijital TFT ekranı kullanıyor. “Easy Link” navigasyon ve “Multi-Sense” sürüş modları ayarlarının yapılabileceği ekran, firmanın R-Link yazılımıyla çalışıyor. Orta konsol, kol dayama, kapı panelleri ve direksiyon için kişiselleştirme seçenekleri sunan Clio’da 8 farklı renge sahip ambiyans aydınlatması da yer alıyor. Bose ses sistemiyle satın alınabilecek aracın bagaj hacmiyse 391 litre. 360 kamera, yaya algılama özellikli acil durum frenleme sistemi, adaptif hız sabitleyici, şerit takip sistemi ve kör nokta uyarı sistemi gibi güvenlik ekipmanları Renault Clio’nun güvenlik donanımları arasında.

İlk etapta üç farklı benzinli ve bir dizel motorla satın alınabilecek otomobilin giriş seviyesi benzinli kısmında 1.0 litrelik atmosferik SCe motor yer alıyor. 65 ve 75 bg güç çıkışları sunan bu ünite 5 ileri manuel şanzımla kombinlenmiş. 1.0 litre hacimli TCe motorsa turbo şarj yardımıyla 100 bg güç üretiyor. 5 ileri manuel şanzımanla birlikte CVT seçeneği de sunan versiyon, LPG’li olarak da satın alınabilecek. Benzinli ünitelerin en üstünde yer alan 1.3 litrelik TCe motor, 130 bg gücünde. Eski nesildeki 1.2 ünitenin yerini alacak 1.3 TCe, 130 bg güç üretirken 7 ileri çift kavramalı EDC şanzıman seçeneği sunuyor. Dizel kısmında 1.5 litrelik yeni Blue dCi motoru kullanan Clio, 85 bg ve 115 bg versiyonlara sahip. Dizel motorlu versiyonlarda 6 ileri manuel şanzıman yer alırken otomatik bir seçenek bulunmuyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir