Yeni Mercedes-AMG E 63 4MATIC Tanıtıldı

Yeni tasarımı ve geliştirilmiş aerodinamizmi ile Mercedes-AMG E 63 4MATIC + Sedan ve Estate modelleri düzenlenen bir online lansman ile tanıtıldı.

Yüksek performanslı motora sahip E-Serisi, 1986 yılının “The Hammer” efsanesinden bu yana Mercedes-AMG markasının en önemli modellerinden biri olarak öne çıkıyor. En güncel nesilde sportif sürüş dinamikleri daha fazla konforla birleştirilirken, tasarım noktasında da kapsamlı bir güncelleme gerçekleştiriliyor. Daha ince MULTIBEAM LED teknolojili ön farlar, daha geniş ve dolgun çamurluklar ve hatları yeniden yorumlanan güç kubbelerine sahip motor kaputu ile tamamen yeni ve çok daha dinamik bir ön görünüm ortaya çıkıyor. Üç adet büyük ve fonksiyon açısından önemli hava girişi ve kanatçıklarla yeniden tasarlanan ön tampon bir yandan otomobilin sportif ve dinamik tasarımını desteklerken diğer yandan ise ön akstaki kaldırma kuvvetini azaltıyor. Elden geçirilen iç mekân daha da çekici ve etkileyici bir görünüm sunuyor. 2 adet 12.3 inç, geniş ekranlı kokpit, yeni AMG Performance direksiyon ve AMG’ye özgü fonksiyon ve göstergelere sahip olan MBUX bilgi-eğlence sistemi gibi detaylar AMG aidiyetine vurgu yapıyor.

Sedana arkadan bakıldığında yeni, daha ince ve artık iki parça olan arka stop lambalar hemen göze çarpıyor. Bagaj kapağına kadar uzanan stop lambaları parlak krom bir çıta ile görsel olarak birbirine bağlanıyor. Estate gövde tipinde ise krom çıta, dış taraftaki stop lambasına kadar uzanıyor. Form olarak değişmese de stop lambalarının iç tasarımı Sedan versiyon ile aynı olacak şekilde yenileniyor. Sedan versiyonun bagaj kapağının üzerindeki zarif spoyler gövde renginde boyanırken, isteğe bağlı olarak sunulan AMG Dış Mekan Karbon-fiber paketi IIile birlikte spoyler karbon görünüme bürünüyor. Yeniden tasarlanan arka tampon gerek Sedan gerekse de Estate gövde tipinde daha geniş ve olgun bir görünüm sunarken otomobilin aerodinamik yapısına vurgu yapıyor. Parlak siyah alt bölümde tampon boyunca soldan sağa uzanarak tasarımı yenilenen çift egzoz çıkışlarını içine alan Silver Shadow bir çıta dikkat çekiyor. Söz konusu çıta isteğe bağlı olarak sunulan AMG Night Paket ile parlak siyah bir görünüm kazanırken, AMG Dış Mekan Karbon-fiber paketi ile karbon görünüme bürünüyor. Hatları yuvarlatılan 90 mm çapındaki trapez şeklindeki egzoz çıkışları baz versiyonda krom olarak ve S versiyonunda mat titanyum olarak sunuluyor. Yenilenen difüzör ile birlikte daha dinamik ve derli toplu bir görünüm ortaya çıkıyor.

Kaliteli malzemelerle ve büyük bir özenle yerleştirilen iç mekân AMG Performans detaylarıyla yüksek kalite algısı ve üst düzey bir sportiflik duygusu uyandırıyor. Ön koltuk sırtlıklarındaki “AMG” logosuyla AMG’ye özgü forma sahip napa deri koltuklar güçlü yan destekleriyle vücudu kavrarken aynı zamanda yüksek uzun yol konforuyla dikkat çekiyor. İsteğe bağlı olarak farklı deri seçenekleri veya entegre başlıklar ve daha da güçlendirilmiş yan destekleriyle AMG Performans spor koltuklar da sunuluyor.

Dokunmatik ekran ile Touchpad fonksiyonları ve akıllı sesli komut özelliği ile MBUX (Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi) AMG’ye özgü fonksiyon ve göstergeler dikkat çekiyor. Göstergeler ve multimedya ekranına ait iki ekran tek bir cam altında birleşerek Widescreen-Cockpit mimarisini meydana getiriyor. Baz versiyonda 10,25 inçlik ekranlar kullanılırken S versiyonunda 12,25 inçlik daha büyük ekranlar sunuluyor. Kullanıcı “Modern klasik”, “Spor” ve “Süper spor” olmak üzere üç farklı gösterge tasarımından birini seçebiliyor. Sürücü ayrıca AMG menüsü üzerinden; motor verileri, vites göstergesi, warm-up, Set-Up, G-Metre veya RACETIMER gibi AMG’ye özgü verileri ekrana getirebiliyor.

Direksiyon kollarına çok başarılı bir şekilde entegre edilen kumanda düğmeleri şık bir görünüm sunarken aynı zamanda sembollerin üzerindeki dokunsal yüzeyler kullanımı kolaylaştırıyor. Sürücü, bilgi-eğlence sistemi, gösterge paneli, hız sabitleme sistemi, telefon ve ses sistemi olmak üzere birçok fonksiyona direksiyon üzerinden erişim sağlayabiliyor. Baz versiyonda isteğe bağlı ve S versiyonda standart olarak sunulan AMG düğmeleri ise sürüş programları dışında kişiselleştirilmek üzere tanımlanan bazı fonksiyona erişim sağlıyor. Direksiyonun sol ve sağ tarafında konumlandırılan alüminyum elcikler AMG SPEEDSHIFT MCT 9G- şanzımanın viteslerini manuel değiştirme imkânı sunuyor. Kullanım ergonomisini arttırmak üzere büyütülen elcikler, biraz daha aşağıda konumlandırılıyor.