Yeni DS 3 Crossback tanıtıldı

Fransız PSA Grubu’nun premium otomobil üreticisi DS, yeni crossover-SUV modeli DS 3 Crossback’i düzenlenen organizasyonla tanıttı.

Daha önce Citroen bünyesinde bulunan DS, ilk bağımsız modeli DS 7 Crossback’in ardından DS 3 Crossback’i tüketicilerin beğenisine sundu. Audi Q2 ile rekabet edecek otomobil, DS’nin 2023’e dek ürün gamına ekleyeceği 6 modelden biri. PSA Grubu’nun CMP platformunu kullanan ilk otomobil olan 3 Crossback, ilk etapta benzinli ve dizel motor seçenekleriyle satışa sunulacak. İleriki zamanlarda ise elektrikli bir versiyonun da müşterilere sunulacağı açıklandı.

Benzinli seçeneğinde 1.2 litre hacmindeki Puretech motoru kullanacak otomobil, bu versiyonda 100 bg, 130 bg ve yeni 155 bg seçenekleriyle satın alınabilecek. Tek dizel ünite ise 1.5 litre hacimli ve 100 bg güç üreten BlueHDi motor olacak. Tüm DS 3 Crossback modellerinin 8 ileri otomatik şanzımanla kombine edileceği açıklandı. 50 kWh kapasiteli lityum iyon bataryaları kullanacak elektrikli modelin 135 bg güç üreteceği, 0-100 km/s hızlanmasını 8.7 saniyede tamamlayacağı ve azami 150 km/s hıza çıkabileceği belirtildi. WLTP test sonuçlarına göre 300 km’den fazla bir menzile sahip olacak EV DS 3 Crossback’in NEDC testindeki menzili 448 km olarak açıklandı.

Abisi DS 7 Crossback ile benzer bir tasarım dili kullanan otomobil hakkında bilgiler veren DS Tasarım Şefi Thierry Metroz, kompakt SUV’un boyutlarını açıkladı. 4118 mm uzunluğa sahip DS 3 Crossback’in genişliği 1791 mm ve yüksekliği 1534 mm. Matrix LED far teknolojisine sahip olacak araç, abisinden acil durum frenleme ve gece görüş sistemlerini de ödünç almış. Ayrıca otomobilin kabininde Nappa deri ve Alcantra döşeme seçeneklerinin de sunulacağı açıklandı.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir