Yeni BMW M5 ve M5 Competition Ağustos’ta Türkiye’de

BMW’nin iddialı performans serisi modelleri olan yeni BMW M5 ve M5 Competition Ağustos itibarıyla Türkiye’de satışa sunulacak.

Yüksek performansı ile sürüş deneyimi yaşatmak için tasarlanan Yeni BMW M5 ve Yeni BMW M5 Competition’ın kaputunun altında yarış otomobillerinden gelen 4.4 litrelik V8 motor yer alıyor. BMW M5, 6.000 devir/dakikada 600 beygir güç üretirken, M5’e göre yere 7 milimetre daha yakın olan BMW M5 Competition ise 625 HP güç üretiyor. BMW M5, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3.4 saniyede ulaşırken, BMW M5 Competition ise 3.3 saniye gibi bir sürede 0’dan 100 km/s hızlanmasını tamamlıyor. Her iki model de ayrıca 750 Nm’lik tork değerine sahip olacak.

Yenilenen yekpare BMW Böbrek Izgara’nın ön kısımında yer alan ve BMW M ruhunu vurgulayan renkli çift çubuk ile M rozeti, BMW M5 ve M5 Competition’ın dikkat çeken tasarım detayları arasında yer alırken, BMW Böbrek Izgara’sına doğru dar çizgiler oluşturan yeni L şekilli ışıklar ise yeniden tasarlanan BMW LED farlara dinamik bir hava katmış durumda. Ayrıca, Yeni BMW M5’e özgü ikiz egzoz  çıkışları otomobilin gücüne dair ipuçları verirken, büyük arka difüzör ve üç boyutlu LED stoplar ise tasarımı tamamlayan diğer detaylar arasında yerini alıyor.

BMW M5 ve BMW M5 Competition’da sürücü odaklı bir kabin ve 12,3 inçlik merkezi ekran bulunuyor. BMW M8’den ilham alan orta konsoldaki iki yeni düğme gösterge paneli ve Head Up Display’deki çeşitli ayarlara daha hızlı erişilebilmesine olanak sağlıyor. Sürücünün motor, süspansiyon, direksiyon ve M xDrive sistemi için farklı ayarlar seçebilmesini sağlayan kumandalare erişim dokunmatik ekran veya iDrive ile daha da kolaylaştırırken, M çok işlevli direksiyon simidindeki vites değiştirme kulakçıklarının yanındaki iki kırmızı renkli M1 ve M2 düğmesi ise menüler arasında hızlı hareket edilebilmesine imkan sağlıyor.

Standart olarak sunulan kısa vites geçiş süreleriyle sekiz ileri M Steptronic şanzıman ve daha iyi bir yol tutuşuna olanak sağlayan M xDrive dört tekerlekten çekiş sistemi BMW M5 ile BMW M5 Competition’ın gücünü yola aktarıyor. Değişken dört tekerlekten çekiş moduna (4WD) alternatif olarak, sürüş özellikleri arkadan itiş 2WD moduna dereceli olarak da ayarlanabilen BMW M5 ve BMW M5 Competition, bu sayede performans tutkunlarını mutlu etmeyi amaçlıyor. M Ses Kontrolü düğmesiyle daha sade bir egzoz sesi de sunabilen sistem, böylelikle daha konforlu yolculuklara da imkan sağlıyor. BMW M5 Competition’da yer alan “Track” modu ise, aracın limitlerini zorlamak isteyenlere pist deneyimi sunuyor.