Volkswagen Tiguan 6 milyon üretim adedini geçti

Volkswagen’in ilk olarak 2007 yılında pazara sunduğu Tiguan 2020 yılı ilk çeyreğinde 6 milyon adetlik üretim adedine ulaştı. 

İlk olarak 2007 Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (IAA) tanıtılan Tiguan, pazara sunulduğu o tarihten bu yana Alman firmanın yüzünü güldüren satış rakamlarına ulaştı. Volkswagen, lansman tarihini takip eden 2008 yılında hem dört çeker hem de önden çekişli olmak üzere 150 bin adetten fazla Tiguan üretimine imza attı. 2011 yılında Tiguan’ın önemli ölçüde güncellenmiş versiyonu pazara sunuldu ve yıllık hacmi ilk kez 500 bin sınırını geçti.

Tiguan’ın ikinci nesli Nisan 2016’da pazara sunuldu. İlk defa MQB platformu kullanılarak üretilmesi birçok değişikliği de beraberinde getirdi. Büyüyen dinamik oranlar sayesinde otantik ve enerjik bir SUV tasarımı ortaya çıktı. Artırılmış aks mesafesi sonucunda iç mekân oldukça genişlerken, yeni sürüş destek sistemleri otomobilin aktif güvenliğini artırdı.

Ürün serisi, 2017 yılında ikinci bir Tiguan modelinin lansmanıyla tekrar tazelendi: 110 mm daha uzun aks mesafesi, yedi koltuğa kadar çıkan seçeneğiyle Tiguan Allspace ortaya çıktı. Modelin yeni versiyonunda, üretim hattından inen tüm Tiguan modellerinin yüzde 55’i uzun aks mesafeseli olarak üretildi. Bu versiyon, Avrupa pazarlarında ve diğer birçok ülkede Tiguan Allspace olarak yer alırken, Çin’de Tiguan L olarak en çok satan otomobiller arasına girmeyi başardı.

Tiguan şu anda, dört farklı zaman diliminde bulunan dört Volkswagen fabrikasında üretiliyor . Normal aks mesafesine (NWB) sahip versiyon, Volkswagen’in Almanya’daki Wolfsburg tesisinde Avrupa, Afrika ve Asya pazarları için üretilirken, Moskova’daki Kaluga fabrikasında ise Rusya pazarı ve komşu Orta Asya ülkeleri için üretiliyor. Volkswagen Şangay’da, Çin pazarı için uzun aks mesafesi (LWB) ile Tiguan L’yi üretiyor. Meksika’nın Puebla şehrindeyse, Tiguan Allsplace Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Afrika ve Asya ülkeleri için üretiliyor.