Tüm detaylarıyla yeni Peugeot 508

Geçirdiği yenilik operasyonuyla bambaşka bir yüze kavuşan yeni Peugeot 508 yeni teknolojileri ve motor seçenekleriyle Cenevre Motor Fuarı’nda tanıtıldı.

İlk olarak geçen yıl düzenlenen Cenevre Motor Fuarı’nda karşımıza çıkan Instinct konseptine benzerliğiyle dikkat çeken Peugeot 508 yeni neslinde 5 kapılı fastback kasa tipiyle satışa sunulacak. Instinct konseptinin izlerini en fazla arka stop far grubunda hissettiren otomobil, Peugeot’un imzası haline gelmiş üçlü aslan pençesi far tasarımı ve kaput tasarımıyla yerini aldığı modelden daha agresif bir tasarıma sahip. Tasarımıyla dikkatleri üzerine toplayan otomobil, rakipleriyle karşılaştırıldığında 6 cm daha alçak ve 8 cm daha kısa kalıyor.

Yeni Peugeot 508, 2.0 litre hacminde ve 225 bg gücündeki Puretech benzinli motorun dışında, üç adet dizel ve bir adet benzinli motor seçeneği sunacak. Dizellerdeki giriş motoru; 1.5 litre hacmindeki 129 bg güç üreten BlueHDı ünite sadece manuel şanzıman kombinasyonuyla satışa sunulacak. 2.0 litre hacmindeki BlueHDi motor, 160 bg ve 180 bg güç seçeneklerinde satın alınabilecek. Diğer benzin seçeneği ise yine 2.0 litre hacimli ve 180 bg gücündeki Puretech motor ünitesi. 508’in ürün gamının çoğunluğunu dizel motorlardan oluşturan Peugeot, satılacak otomobillerin %68’inin dizel versiyonlu araçlar olmasını planlıyor. Hibrit versiyonu da sunulması planlanan otomobilin, 5008’de kullanılan plug-in elektrikli motoru kullanması ve 2018’in son aylarında satışa sunulması bekleniyor.

Teknolojik ekipmanlar bakımından önceki neslinden daha donanımlı olacak otomobilde, kızılötesi kamera, yaya tespit sistemi, kör nokta uyarı sistemi gibi ekipmanlar da bulunacak. Yeni Peugeot 508’in kokpitindeyse; ikinci nesil 10 inç büyüklüğünde i-Cocpit multimedya sistemi ve 12.3 inçlik TFT kadranlar yer alacak.

Önceki jenerasyonunda da kullandığı PSA Grubu’na ait EMP2 platformunu kullanacak yeni Peugeot 508 bu platformu; 3008, 5008, Grandland X, DS 7 Crossback ve Citroen Picasso gibi modellerle paylaşacak. Aynı platformu kullanmasına rağmen boyutları değişen otomobilin bagaj hacmi ise 12 litre artarak 485 litreye ulaştı. 508’in tanıtılmasının ardından PSA Grubu’na ait diğer bir marka Citroen’in de “lüks” bir sedan otomobili 2019 veya 2020’de piyasaya süreceği açıklandı.

Peugeot, Avrupa’da düşen dizel otomobil talepleri nedeniyle 508’in motor seçeneklerine 2018’in son aylarında 1.2 litre hacminde 3 silindirli benzinli bir ünitenin de ekleneceğini açıkladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir