Transanatolia Rallisi Sona Erdi

Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu ve Türkiye Motosiklet Federasyonu izniyle 15-22 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen TransAnatolia Rally Raid 22 Ağustos Cumartesi günü Şile’de son buldu.

Pandemi döneminde yapılan ilk uluslararası yarış olma özelliği taşıyan TransAnatolia’ya bu yıl 25 motosiklet, 37 4×4 otomobil, 3 SSV ve 5 ATV’den oluşan 70 araç katıldı. 16 Ağustos Pazar sabahı İstanbul Kemerburgaz Kent Ormanı’ndan başlayan 2.850 km’lik rota; Bolu Abant, Haymana ve Karadağ’a kadar devam ederek, aynı hat üzerinde farklı bir dönüş rotasıyla 22 Ağustos Cumartesi günü Şile’de son buldu.

Yarışın motosiklet kategorisinde Fransız Xavier de Soultrait totalde 20 saat 28 dk 57 saniye ile birinci oldu. Son Dakar yarışında kaza geçiren ve kaza sonrası ilk kez Türkiye’de yarışa katılan Fransız Adrien Van Beveren 20 saat 41 dakika 11 saniye ile ikinci, iki kez İtalya Şampiyonu olan Jacopo Cerutti de 20 saat 54 dakika 50 saniye ile üçüncü sırada finişe ulaştı. Türk pilotlar arasında en iyi dereceyi yapan Ejder Erişti ise genel klasmanda sekizinci oldu.

Quad kategorisinde İsrafil Akyüz totalde 39 saat 5 dk 52 sn süre ile birinci olurken Erkan Uzlaş ikinci, Hasan Yatgın yarışı üçüncü sırada tamamladı. SSV kategorisinde ise Çağdaş Çağlar & Ertuğrul Danişment totalde 34 saat 59 dakika 39 saniye süre ile birinci olurken, Zafer Durmaz & Onur Altan Tan ekibi ikinci, Necati Şahin & Armağan Şahin ekibi üçüncü oldu.

Tüm yarış boyunca büyük çekişmelerin yaşandığı otomobil kategorisinde Tarık Gökbay & Osman Metin ekibi genel klasmanda 30 saat 52 dakika 20 saniye ile birinciliği elde ederken, Serhat Saygılı & Suat Çelik ekibi 31 saat 4 dakika 4 saniye süre ile ikinci, Ahmet Bağce & Mert Tepe ekibi 31 saat 15 dakika 21 saniye süre ile üçüncü oldu.