Toyota Corolla ve RAV4’e Euro NCAP’ten 5 yıldız

Yeni nesilleriyle bu yıl satışa sunulan Toyota Corolla ve RAV4, 2019 Euro NCAP testlerinden en üst seviye olan beş yıldızı almayı başardı.

Japon firmanın yeni TNGA platformu üzerinde temellendirilen iki otomobil; Toyota RAV4 ve Corolla Euro NCAP çarpışma testlerinden beş yıldızla ayrıldı. Hibrit Corolla ve RAV4’lerde “Toyota Safety Sense 2” güvenlik sistemini standart olarak bulunduran firma, bu sisteminin yardımıyla kaza riskinin minimuma indirildiğini belirtti. Bu güvenlik sistemi içerisinde; yaya ve bisikletli algılamaya sahip Ön Çarpışma Önleyici Sistem (PCS), tüm hızlarda çalışan Adaptif Hız Sabitleyici sistem (ACC), otomatik şerit ortalama özelliğini içeren Akıllı Şerit Takip Sistemi (LTA) ve Otomatik Yanan Uzun Farlar (AHB) teknolojileri de yer alıyor.

Corolla ve RAV4, Yetişkin Yolcu, Çocuk Yolcu, Zarar Görebilecek Yol Kullanıcıları ve Güvenlik Yardımcıları olmak üzere tüm dört farklı Euro NCAP kategorisinde başarılı sonuçlar elde etti. Bunun yanında ayrıca; Corolla ve RAV4’te yer alan Ön-Çarpışma Sistemi, şehir içindeki hızlarda maksimum puanı elde etti ve tüm test hızlarından başarı ile çıktı. Corolla, Yetişkin Yolcu korumasında %95, Çocuk Yolcu korumasında %84, Zarar Görebilecek Yol Kullanıcıları korumasında %86 ve Güvenlik Yardımcılarında ise %77’lik dereceye ulaştı. Toyota’nın SUV modeli yeni RAV4 ise Yetişkin Yolcu korumasında %93, Çocuk Yolcu korumasında %87, Zarar Görebilecek Yol Kullanıcıları korumasında %85 ve Güvenlik Yardımcılarında ise %77’lik dereceye ulaştı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir