Sürüş İzlenimi | Peugeot Expert Traveller

Fransızların Japonlarla işbirliği içinde geliştirdikleri yepyeni kompakt hafif ticari aracı Peugeot Expert Traveller, “çok koltuklular” arasındaki savaşta Peugeot için yeni bir cephe açıyor.

Türkiye pazarında fazlasıyla sevilen minibüs segmenti ne yazık ki Alman üreticilerin hegemonyası altında. Bu durumu “ne yazık ki” olarak değerlendirmemin sebebi şüphesiz ki rekabet eksikliği. Öyle ki Mercedes ve Volkswagen çok iyi birer üretici olsalar da iki seçenekten çok daha fazlasına ihtiyacımız var.

Bu durumu lehine çevirmek isteyen Peugeot ise cesurca bir hamle yaptı ve yepyeni “Combispace” minibüsü Expert Traveller’i Türkiye’de satışa sundu. Tarzıyla ve donanımlarıyla çoktan bir çok kişinin radarına girmeyi başaran Expert Traveller, kalıplaşan müşteri yargılarını kırmak için zor bir mücadeleye başladı.

Çizgilerini Peugeot’un otomobillerinde kullandığı tasarım dilinden alan Expert Traveller, parçalı far tasarımıyla yükseltilmiş bir 301 izlenimi uyandırıyor. Öyle ki farlardan jantlara kadar bir çok parça da otomobil kardeşleriyle büyük benzerliklere sahip. 5.3 metrelik toplam uzunluğa rağmen burun tasarımıyla ve karakteristiğiyle minibüs intibasını üzerine almamaya gayret eden Peugeot Expert Traveller, albenili tasarımıyla farklı minibüsler görmek isteyenlerin anında dikkat çekiyor. Öyle ki kullandığımız süre boyunca bir çok minibüs kullanıcısı yanımıza gelerek Traveller hakkında sorular sordu.

8+1 koltuk düzeniyle satışa çıkan Traveller, her iki tarafta da elektrikli açılır kapılara sahip. Kapılar her ne kadar kolay iniş-binişin anahtarı olsa da sol taraftan 3. sıradaki koltuklara ulaşma imkanınız bulunmuyor. Arka bölümde 3’lü koltuk sırasına ulaşabilmek için sağ kısımdaki tekli koltuğu katlanır pozisyona getirmek gerekiyor. Aynı tekli koltuk istenirse tamamen çıkarılarak araç dışına da alınabiliyor. 4. koltuk sırasının olmaması ise 980 litrelik bir bagaj hacmini beraberinde getiriyor.

1.9 metrelik yüksekliğiyle kapalı otoparklara giriş avantajına sahip yeni Peugeot, hem ön hem de arka bölümdeki yolcuları için yeteri kadar ferah bir yaşam alanı sunuyor. Bu konuda çift parçalı cam tavandan da faydalanan Expert Traveller, orta bölümün üstüne yerleştirilen havalandırma menfezleriyle arka bölümdeki havayı kontrol edebiliyor. Ön bölümdeki havalandırma kumandası aracılığıyla arka kısmın kontrol panelini aktive etmek veya devre dışı bırakmak da mümkün.

Sürücü kabininde yine kardeşi 301’den tanıdık gelen gösterge tablosunu ve bilgi-eğlence sistemini kullanan Expert Traveller, sade tasarımıyla dikkat çekiyor. Vites topuzu kullanmak yerine küçük bir dairesel kumandayla gereksiz kalabalığın önüne geçen Peugeot, zarif klima kumandalarıyla ve sınır sayıdaki tuşla kafa karışıklıklarının önüne geçiyor. Fakat kabindeki malzeme kalitesi ve gösterge tablosundaki yol bilgisayarı ekranı Expert Traveller’in fiyat etiketine gölge düşürüyor.

Gücünü EAT6 otomatik şanzımanla ön tekerlekler aracılığıyla yola aktaran Expert Traveller, grubun 2 litrelik BlueHDI motorunu kullanıyor. 180 beygir güce ve 400 Nm torka sahip ünite her türlü hızlanma ihtiyacını anında karşılık veriyor. 1719 kilogramlık ağırlığı neredeyse ortalama bir kompakt modelden daha iyi hızlandıran ünite, yakaladığı düşük tüketim değerleriyle de alkışı hak ediyor. Özensiz kullanımlarda 8-9 lt/100km’lik tüketim verileriyle ilerleyen Traveller, ekonomik odaklı sürüşlerde rahatlıkla 7 lt/100km’nin altında yakıt tüketebiliyor.

Konfor odaklı olarak hazırlanan süspansiyonlarıyla kabin içindeki yolcu konforu çıtasını yükseklere koymaya çalışan Expert Traveller, bağımsız yapının da avantajıyla titreşimsiz yolculuklar vaat ediyor. Süspansiyon sisteminin çalışma aralığı çok geniş olmasa da zemindeki bozuklukları yolcu kabinine iletmeme konusundaki başarısı takdiri hak ediyor.

Şu an sadece uzun şasili versiyonuyla satışta olan Peugeot Expert Traveller, adaptif hız sabitleyicinin de dahil olduğu bir çok opsiyon paketine sahip. Bu opsiyonlarla akıllı uzun far, aktif güvenlik freni, xenon farlar, şerit takip sistemi ve ısıtmalı koltuklar gibi bir çok önemli donanımı hanesine ekleyebilen Traveller, 163.000 TL’lik fiyatıyla alıcı bekliyor. Etrafta Caravelle ve Vito görmekten sıkılanlar için Fransızların başarılı reçetesi iyi bir tercih olabilir.

Yazı: Mehmet Akif Doğan

Fotoğraf: Gürkan Çağlar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir