Sürüş İzlenimi | Dacia Sandero Stepway

Renault Nissan Mitsubishi Grubu’nun Romen üyesi Dacia’nın Sandero Stepway modeli makyajlanan yeni versiyonuyla Türk alıcılarının karşısına çıktı.

Ülkemizde düşük yakıt tüketimi, diğer markalara nazaran daha hesaplı işletme giderleri ve ikinci elde de tercih edilen bir marka olmasından dolayı hatırı sayılır bir kullanıcı kitlesine sahip olan Dacia Sandero’nun Stepway versiyonu geçtiğimiz sene yapılan bir makyaj operasyonu ile yeni yüzüne kavuştu. Bu yeni yüzünde otomobile önden bakıldığında krom oluklu ön panjur, yanlarda led stoplu yeni far tasarımı göze çarpıyor. Style donanımlı test otomobilimizin arka bagaj kapağını açtığımızda bizi 320 litrelik bir hacim karşıladı, arka koltuklar öne katlandığında ise bu hacim 1200 litreye kadar çıkabiliyor.

Sandero Stepway’de yine Renault’nun klasikleşen 1.5 lt hacmindeki turbo dizel motoru yer alıyor. Easy-R adı verilen altı ileri otomatik şanzımana sahip otomobilimiz çoğu Dacia modelinde olduğu gibi performanstan ziyade düşük yakıt tüketimi ve kullanıcı dostu odaklı olarak üretilmiş diyebiliriz. Otomobilin ön görüş açıları gayet açık ve iyi olmasına rağmen ön koltukların tasarımı yüksek konumlandırılmış. Dış dikiz aynalarının biraz daha büyük olmasını beklerdik ama görüş açıları yeterli. Direksiyon tepkileri de yeterli ama derinlik ayarının olmaması sizi hayal kırıklığına uğratıyor.

Ön konsolun ortasında yer alan 7 inçlik  Media Nav multimedya ekranı gayet işlevsel ve kullanımı kolay ancak olması gerekenden daha alçak konumlandırıldığı için gözünüzü yoldan ayırmak zorunda kalıyorsunuz. Ön konsolun plastik kalitesi ise makul seviyede. Klimanın kontrolleri ise kolay diyebiliriz. Torpido gözü de derin tasarlanmış ve kullanışlı. Sandero’nun Easy-R şanzıman sistemi düşük yakıt tüketimi için yarı otomatik tasarlandığından dolayı geçişleri sarsıntılı. Hill holder sisteminden dolayı yokuşlarda geri kayma yaşanmıyor. Ön sürücü koltuklarının konforu bu segmentte bir model için yeterli seviyede. Araç geri vitese takıldığında da geri görüş kamerası multimedya ekranından size hizmet vermeye başlıyor.

Dacia Sandero’nun yıllardır ülkemizin bozuk yollarını hissettirmeyen süspansiyon sistemi geleneği makyajlı Stepway’de de devam ettirilmiş. Bozuk yollarda yine sorunsuz ve hissetmeden bir sürüş yaşamanız mümkün. Bu yazı yayına hazırlandığı dönemlerde Dacia Sandero Stepway’in bu versiyonu 82.900 TL’lık bir fiyat etiketiyle yetkili satıcılarında alıcılarını bekliyordu. Ancak yazımızda bahsettiğimiz 7 inçlik multimedya ekranı ve geri görüş kamerasından oluşan paketi satın alacağınız Dacia’da da olmasını istiyorsanız 3.250 TL’lık bir ekstra bedeli de ödemeniz gerekiyor. Dacia Sandero Stepway, yakıt ekonomisi, düşük işletme maliyetleri, diğer marka ve modellere nazaran daha ulaşılabilir fiyat etiketine sahip olması ve ülkemizdeki yaygın bayi ve servis ağı neticesinde Türk alıcılarının önünde yine iyi bir alternatif olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir