Skoda Enyaq iV Üzerinde Çalışıyor

EV’lere yönelik artan talepten yararlanmak isteyen Skoda, önümüzdeki birkaç yıl içinde bir dizi Enyaq iV elektrikli model üretmeyi planlıyor.

Geçen ay medyaya tanıtılan Enyaq, Skoda’nın ilk EV otomobiliydi ve Volkswagen Grubu’nun MEB elektrikli modüler platformunu temel alıyordu. Kodiaq boyutunda olan bu SUV otomobili piyasaya sürüldüğü andan itibaren 390 ve 510 km menzile sahip iki arkadan itişli model ve ayrıca biri vRS rozetli iki dört çeker varyantı sunacak. Skoda’nın satış ve pazarlama patronu Alain Favey, Autocar İngiltere’ye yaptığı açıklamada daha fazla Enyaq model varyantının geleceğini söyledi. Favey sözlerine “Enyaq’ın mükemmel doğru adım olduğunu düşünüyoruz ve yıllar içinde genişletilecek bir dizi Enyaq olacak.” şeklinde devam etti.

Kamuflajlı olarak yol testlerinde yakalanan bu model Enyaq ile aynı görünse de, B sütunundan geriye doğru, azaltılmış bir cam bölme, yükselen bir omuz çizgisi ve eğimli bir arka cama ve kısa, sedan tarzı bir bagaj kapağına dönüşen bir tavan çizgisi ilk göze çarpan özellikler arasında. Üretim adı henüz onaylanmayan Enyaq Coupe, normal Enyaq ile aynı temelleri kullanacak. Bu, bir 62kWh bataryaya sahip arkadan itişli 180bg modeliyle başlayan ve 306bg gücünde dört çeker ve 82kWh bataryalı vRS’ye yükselen bir dizi arkadan ve dört tekerlekten çekişli versiyonlara sahip olması bekleniyor.

Kaynak: Autocar İngiltere