Seat 70. Yaşını Kutladı

Seat, 600 ile başlayan ve dünyanın içinde bulunduğu dönemde acil durum solunum cihazları üretimine uzanan yolculuğunda 70. yaşını kutluyor. 

İspanya’da araç tasarlayan, geliştiren, üreten ve pazarlayan tek otomotiv şirketi olan Seat, ülkede Ar-Ge sektör yatırımlarına öncülük ediyor. Üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden marka bu sayede ülke ekonomisi için de önemli bir konuma sahip. 70 yıllık tarihi boyunca kendini sürekli olarak yenileyebileceğini ve yoluna çıkan zorlukların üstesinden başarılı bir şekilde gelebileceğini gösteren Seat, bir otomobil üreticisinden ziyade, güçlü bir teknoloji ve sanayi şirketi olduğunu da gösterdi.

Seat, 1953 yılında günde beş adet Seat 1400 aracı üreten Zona Franca fabrikasını açtı. Bu tesiste 40 yıl boyunca Seat 600 ve Seat 127 gibi modellerini üreten Seat, daha büyük bir fabrika kurmaya karar verdi ve üretim sahasını 1993 yılında Barselona’dan Martorell’e taşıdı. Başlangıçta 1,47 milyar Euro tutarında yatırıma mal olan bu fabrika, günde 1.500 adet üretilen ikinci nesil Seat Ibiza ve yeni Seat Cordoba otomobillerinin piyasaya sürülmesiyle üretime başladı.

Halen üç üretim merkezinde; Barcelona, El Prat de Llobregat ve Martorell’de, Ibiza, Arona ve Leon modellerini üreten Seat, Ateca’yı Çek Cumhuriyeti’nde, Tarraco’yu Almanya’da, Alhambra’yı Portekiz’de ve ilk yüzde 100 elektrikli aracı olan Mii electric’i Slovakya’da üretiyor.

Bugüne kadar 19 milyondan fazla araç üreten gösteren SEAT, 1965 yılında Kolombiya’ya gerçekleştirdiği ilk ihracat satışından bu yana, İspanya’nın lider endüstriyel ihracatçısı konumunda bulunuyor ve halen İspanya ekonomisinin toplam ihracatının neredeyse yüzde 3’ünü oluşturuyor.