Porsche Mission E neredeyse hazır

Porsche’nin 15 dakikada şarj edilebilecek elektrikli spor otomobili Mission E, 4. seviye otonom sürüş donanımıyla 2020’de yollara çıkmaya hazırlanıyor.

Alman otomobil üreticisi Porsche’nin, ilk olarak 2015 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda konsept haliyle tanıttığı Mission E’nin 2020 yılında satışa sunulması planlanıyor. Markanın ilk EV modeli olacak otomobilin resmi tanıtımı ise 2019’un son aylarında yapılacak. Lityum iyon bataryalara sahip iki elektrikli motor, toplamda 800V kapasiteye sahip olacak.

Minimum 598 bg güç üretmesi beklenen elektrikli motor ünitesinin yardımıyla, Mission E’nin 0-100 km/s hızlanması 3.5 saniyede tamamlanacak. Porsche mühendisleri, markanın imzası haline gelen sürüş dinamikleri ve yol tutuş açısından iddialı bir otomobil üreteceklerini belirttiler. Şasi ve süspansiyon ayarları Nürburgring’de yapılan otomobil 4 koltuklu olarak üretilecek. Aracın tabanına yerleştirilen bataryalar sayesinde ağırlık merkezi alçağa çekilerek yol tutuşta avantaj kazanmayı planlayan Porsche, Mission E’yi Panamera ve 911 modellerinin ortasına konumlandıracak.

Geçtiğimiz günlerde yeni test fotoğrafları ortaya çıkan Porsche Mission E, önceki test görüntülerine göre daha az kamuflajlı haliyle yakalandı. Ön ızgaraların alt tarafında bulunan otonom sürüş sensörleriyle dikkat çeken otomobilde batarya ve frenleri soğutmak için konumlandırılan hava girişleri de bulunuyor.

Porsche patronu Oliver Blume, otomobil hakkında; “Yeni Mission E, hızlı şarj üniteleri yardımıyla bataryalarının %80 kapasitesini 15 dakikada şarj edebilecek.” dedi. Otomobilin 4. seviye otonom sürüşe de sahip olacağını doğrulayan Blume; “Sıkışık trafik gibi durumlarda insanlar rahat bir şekilde gazetelerini okuyabilecek fakat bizim müşterilerimiz araçları kullanmayı seviyor ve bu böyle kalacak.” dedi.

Bu yıl düzenlenen Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Mission E Cross Turismo konsepti olarak isimlendirilen ateşli bir Mission E’nin ise 2021’de satışa sunulması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir