Pininfarina’dan EV yorumu

Automobili Pininfarina, ilk elektrikli otomobili olmaya hazırlanan Pininfarina Battista’nın tasarım detaylarını gösteren yeni fotoğraflar paylaştı.

Automobili Pininfarina, araç üzerinde yaptığı son aerodinamik geliştirmelerin ardından Pininfarina Battista’nın yeni fotoğraflarını paylaştı. 2019 sonunda testlerine başlanacak hiper otomobilin 1900 bg güç üreteceği açıklandı. Kaputun yere olan kıvrımı artırılan modelin yan ayna tasarımı da rüzgar direnci düşürülmek için yeniden tasarlandı. Eski Formula-1 yarışçısı Nick Heidfeld’in testlerini yapacağı Battista, rüzgar tüneli testlerinden de geçecek.

Pininfarina Battista’nın İtalya yollarındaki en güçlü otomobil olacağını iddia eden yetkililer, aracın 0-300 km/s hızlanmasının 12 saniyede tamamlanacağını ve azami 350 km/s hıza çıkabileceğini belirtti. Her tekerleğe bir elektrikli motor yerleştirilecek modelin 1900 bg güç ve 2230 Nm tork üretecek. Kullanılan parçaların çoğu, Rimac C_Two ile ortak olacak fakat Automobili Pininfarina CEO’su Michael Perschke açıklamasında; “Otomobillerin dinamikleri gece ve gündüz kadar farklı olacak. Audi R8 ve Lamborghini Huracan gibi ikiz araçlar olmayacaklar. Muhtemelen teknolojilerin %40-%50’si paylaşılacak. Araçların iskeletleri eş olsa da sürücülerine sundukları deneyimler birbirlerinden ayrışacak.” dedi.

Battista’dan 150 adet üretmeyi planlayan Pininfarina, aracı Avrupa, ABD ve diğer pazarlarda eşit sayıda satışa sunacak. Firmanın ilk otomobili olmaya hazırlanan Pininfarina Battista’nın ardından üç adet elektrikli otomobilin de tanıtılması bekleniyor. Bunlardan birinin SUV segmentinde yer alacağını söyleyen Perschke; “Aracın fiyatı Battista’dan daha yukarıya konumlandırılacak. 5 yıl içerisinde yıllık ortalama 9000 araç satmayı planlıyoruz.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir