Ott Tanak Dünya Ralli Şampiyonu

Toyota Gazoo Racing takımının Estonyalı pilotu Ott Tanak sezonun bitmesine bir yarış kala Dünya ralli pilotlar şampiyonluğunu ilan etti. 

Toyota Gazoo Racing takımının Estonyalı sürücüsü Ott Tanak, sezonun bitmesine bir yarış kala Dünya Ralli Şampiyonası’nda Pilotlar Şampiyonluğu’nu garantiledi. 2019 Dünya Ralli Şampiyonası’nın sondan bir önceki yarışı olan İspanya Rallisi’nde de başarılı bir yarış çıkaran Toyota pilotu Ott Tanak bir kez daha önemli bir yarış başarısına imza atarak kariyerinde ilk kez Dünya Pilotlar Şampiyonluğu’nu kazandı. İkinci oldukları İspanya yarışı sonrasında şampiyonluğa ulaşan Ott Tanak ve co-pilotu Martin Järveoja, bu sonuçla sezon boyunca ortaya koydukları istikrarlı performanslarının da karşılığını almış oldular. Bu sonuçla Ott Tanak 2004’ten bu yana WRC’de şampiyonluk kazanan üçüncü farklı sürücü olurken, co-pilot Martin Järveoja da bu unvanı elde eden ilk Estonyalı oldu.

Toyota Yaris WRC ile yarışan Jari-Matti Latvala ralliyi beşinci sırada tamamladı ve Toyota’nın Markalar Şampiyonluğu’nu kazanma şansını sezonun son yarışına taşımış oldu. Cumartesi günü yaşadığı kazanın ardından yarışı bırakmak zorunda kalan Meeke ise, pazar günü tekrar yarışa döndü. Toyota Gazoo Racing Rally Challenge programı sürücüsü Takamoto Katsuta da,ikinci yarışını başarılı bir şekilde tamamladı ve iyi bir gelişim göstermeye devam etti.

Takım kaptanı Tommi Makinen yarışın ardından tarihi bir an yaşadıklarını ifade ederek, “Tüm takım için büyük bir ödül aldık ve Ott Tanak hedefine ulaştı. Hafta sonu boyunca baskı büyüktü ama Güç Etabı’nda gerekeni yaparak harika bir iş çıkardı. Bu sonuçlarla birlikte Markalar Şampiyonluğu mücadelesinde Avustralya’da galip gelme şansımız var” dedi. Kariyerinin ilk Pilotlar Şampiyonluğu’nu kazanan Ott Tanak ise, hedefine ulaştığını söyleyerek, “Büyük bir baskı vardı ve en başında bununla mücadele etmek zordu. Ancak rallinin sonlarına doğru iyi bir tempo yakaladık ve Güç Etabı’nda istediğimiz sonuçları aldık. Takıma da harika bir iş çıkardığı için teşekkür ediyorum” diye konuştu. 2019 takviminin sonraki mücadelesi ise 14-17 Kasım tarihlerinde Avustralya Rallisi olacak. Dar ve kıvrımlı orman etaplarının, hızlı ve akıcı yollarla kombine edildiği ralli 2019 sezonunun sonu olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir