Mercedes-Benz’in ilk elektrikli SUV’si EQC tanıtıldı

Mercedes-Benz ürün gamındaki tamamen elektrikli ilk SUV modeli olacak EQC, düzenlenen tanıtım organizasyonuyla yüzünü gösterdi.

Alman premium otomobil üreticisinin Jaguar I-Pace ve Tesla Model X ve gelecek Audi E-Tron gibi modellerle rekabet edecek SUV’si EQC tanıtıldı. 5 koltuklu bir yapıyla satışa sunulacak otomobil, GLC ile birlikte aynı temeli paylaşacak. 2016’da tanıtılan EQ konseptiyle benzer bir tasarım dilini kullanan Mercedes-Benz EQC’nin rüzgar direncinin ise 0.30 Cd’den düşük olması bekleniyor. 4761 mm uzunluğa, 1884 mm genişliğe ve 1324 mm yüksekliğe sahip olacak otomobil; güncel GLC’den 105 mm uzun ve 315 mm alçak.

İç mekanında GLC’nin kabininin geliştirilmesiyle ortaya çıkan yeni bir kokpit tasarımını kullanacak Mercedes-Benz EQC, yeni bir direksiyon simidine sahip olacak. Bagaj bölümünün ise GLC’den yaklaşık 79 litre daha fazlaalan sunacağı açıklandı. EQC, firmanın yeni geliştirdiği elektrikli aktarma organlarını kullanacak. Biri ön tekerleklere, biri arka tekerleklere güç yollayacak iki adet elektrikli motordan güç alacak SUV, seçilen sürüş moduna göre dört tekerlekten çekiş sistemiyle yol alabilecek. 407 bg güç ve 765 Nm tork üretecek otomobil, 2425 kg’lik bir ağırlığa sahip olacak.

0-100 km/s hızlanmasını Sport modda iken 5.1 saniyede tamamlayabilecek otomobilin azami hızı ise 180 km/s ile sınırlandırılmış. Alman firma, otomobilin 1800 kg’lik çekme kapasitesine ve 515 kg’lik taşıma kapasitesine sahip olduğunu iddia ediyor. 80 kWh’lik bir bataryaya sahip olacak EQC’nin bu lityum iyon pilleri 650 kg ağırlığında. Otomobilini tek şarjda 320 km’ye kadar yol alabilmesi bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir