Mercedes-Benz EQA Tanıtıldı

Mercedes-Benz’in tamamen elektrikli ilk kompakt SUV’si EQA tanıtıldı

EQA, Mercedes-EQ’nun tamamen elektrikli araç dünyasına yeni giriş seviyesini oluşturuyor. Akıllı asistanlar sürücüyü; olası kazaları önleme, öngörülü ve dolayısıyla çok daha verimli bir sürüş stratejisi ve Elektrikli Zeka’ya (Electric Intelligence) sahip navigasyon dahil olmak üzere birçok alanda destekliyor. Buna ENERGIZING Konfor Paketi ve MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi gibi Mercedes-Benz fonksiyonları da ekleniyor. EQA, Mercedes-Benz’in kompakt otomobil ailesinin yeni bir üyesi. GLA’nın yakın akrabası olan EQA, bu modelin tüm  özelliklerini bünyesinde barındırıyor ve bunları verimli bir elektrikli güç aktarma sistemiyle birleştirmeyi amaçlamış.

EQA ailesinin giriş seviyesini, 140 kW / 190 bg gücündeki motoruyla WLTP normuna göre 426 kilometre elektrikli sürüş menziline ulaşan EQA 250 oluşturuyor. 66,5 kWh kapasiteli çift katmanlı batarya araç zeminine entegre ediliyor. Ses ve titreşim konforu beklentilerini karşılamak için elektrikli güç aktarma sistemi gövdeden ayrıştırılıyor. Buna ek olarak kapsamlı yalıtım çözümleri uygulanıyor.

EQA, Mercedes-EQ ailesine özgü, merkezi yıldıza sahip siyah zeminli ön ızgarayla donatılmış. Ön ve arka ışık şeridi, Mercedes-EQ’nun tamamen elektrikli araç dünyasına özgü bir başka  tasarım özelliği olarak öne çıkıyor. Yatay ışık şeridi, tam LED farları gündüz farları ile birbirine bağlıyor ve hemr gündüz hem gece her daim model için yüksek bir algılanma seviyesi sunuyor. Farlardaki mavi detaylar Mercedes-EQ markasına özgün görünümü destekliyor. LED arka aydınlatma grubu konik LED ışık şeridiyle uyumlu bir şekilde birleşmiş. Söz konusu tasarım yaklaşımı, tampona entegre plakalık ile birlikte EQA’ya arkadan bakıldığında olgun ve geniş bir görünümü beraberinde getiriyor. EQ’ya özgü “Rosegold” veya mavi dekoratif öğeler de içeren 20 inç’e kadar alaşım jant seçenekleri de bu modelde mevcut.

Havalandırma çıkışları, koltuklar ve araç anahtarındaki “Rosegold” detaylar ve arkadan şeffaf ambiyans aydınlatmasını yansıtan süslemeler, EQA’nın iç mekanındaki elektrikli araç karakterini vurguluyor. “Edition 1” özel versiyonunda mavi kumaşla hareketlendirilen delikli deri koltuklar sunuluyor. Elektrikli otomobillere özgü gösterge ekranında “Rosegold” ve mavi renk konsepti uygulanıyor.

Standart olarak sunulan ısı pompası, gelişmiş termal yönetimin bir parçasını oluşturuyor. Elektrikli güç aktarma sisteminin, ısının kullanılması gibi çok sayıda yenilikçi çözüm, yüksek sistem verimliliği ve dolayısıyla mümkün olan en uzun menzili beraberinde getiriyor. EQA’nın iç mekanı, kullanım öncesinde aracı çalıştırmadan önce de uzaktan iklimlendirilebiliyor. Söz konusu özellik, doğrudan MBUX bilgi-eğlence sistemi veya “Mercedes me” uygulaması üzerinden yönetiliyor.

Kullanıcılar Mercedes me Charge üzerinden 31 ülkede 450.000 AC ve DC şarj noktası ile dünyanın en kapsamlı şarj ağına erişebiliyor. Mercedes-EQ müşterileri, Mercedes me Charge’ın kullanılabildiği ülkelerde çeşitli sağlayıcıların şarj istasyonlarına kolaylıkla erişebiliyor ve basit faturalama ile entegre bir ödeme özelliğinden yararlanabiliyor. Mercedes-Benz, nitelikli menşei sertifikalarıyla, Mercedes me Charge’dan geçen elektriğin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını garanti ediyor. Müşteriler, Mercedes me Charge ile Avrupa genelinde 175.000’in üzerinde halka açık şarj noktasında erişim sağlıyor. Mercedes-Benz bunun daha sonra yeşil elektrikle dengelenmesini sağlıyor.

Sezgisel kullanım özelliğiyle bilgi-eğlence sistemi MBUX – Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi standart olarak sunuluyor. Medya ekranındaki Mercedes-EQ menüsü üzerinden şarj seçenekleri, güç tüketimi ve enerji akışı bilgilerine erişim sağlanabiliyor. Gösterge panelinin sağındaki ekran, devir yerine güç seviyesini gösteriyor. Ekranın yukarısında anlık enerji üretim yüzdesi, aşağısında ise enerji geri kazanım seviyesi gösteriliyor. Soldaki gösterge, hedefe şarj molası verilmeden ulaşılıp ulaşılamayacağını gösteriyor. Renkler sürüş koşullarına göre değişiyor. Örneğin, ani hızlanma anında ekran beyaza dönüyor. Kullanıcı, ruh haline göre veya iç mekana uygun olarak dört farklı renk temasından birini seçebiliyor. Ayrıca Progressive ile, özel bir Mercedes-EQ renk teması da sunuluyor.

EQA, Otomatik Uzun Far Yardımcısı ile yüksek performanslı LED farlar, elektrikli açma ve kapama özelliğine sahip “EASY-PACK” bagaj kapağı, 18 inçlik hafif alaşım jantlar, 64 farklı renk seçeneği ile ambiyans aydınlatması, orta konsolda ikili bardak tutucu, dört yönlü ayarlanabilir bel destekli konfor koltuklar, geri manevraları kolaylaştıran geri görüş kamerası ve çok işlevli deri spor direksiyon ile son derece zengin bir standart donanım sunuyor. AMG ve Electric Art olmak üzere iki farklı tasarım konsepti dışında “Gece Paketi” ile de kişiselleştirme seçenekleri artıyor.