Mercedes-AMG Project One Ring rekorunu kırabilir

Mercedes-AMG’nin Formula 1 teknolojisiyle ürettiği hiper otomobili Project One, Nürburgring’in 6 dakika 11 saniyelik en hızlı tur rekorunu kırabilir.

AMG’nin patronu Tobias Moers, Mercedes-AMG Project One’nin Nürburgring rekorunu kırmaya hazır olduğunu; Stefan Bellof’un 1983’te Porsche 956 ile attığı 6 dakika 11 saniyelik turdan daha hızlı bir süre çıkarabileceğini söyledi. Doğru sürücüyü bulmanın bu konudaki en büyük sorunlardan biri olduğunu söyleyen Moers, Mercedes-AMG Project One’nin ağırlığının neredeyse yarısı kadar yere basma kuvveti ürettiğini ve bu durumun rekoru mümkün kıldığını belirtti.

1.6 litrelik V6 motoruyla ve hibrit güç ünitesiyle toplamda 1000 beygirden fazla güç üreten Project One, Tobias Moers’in söylediğine göre dinamometrede ortaya çıkan rakamdan çok daha fazlasını vaat edecek. 1100 beygir sınırını aşması beklenen otomobil Formula 1 temelli motoruyla dakikada 11.000 devir çevirebilecek.

Mercedes-AMG Project One’nin 1300kg ile 1400kg arasında değişen ağırlığı düşünüldüğünde AMG’nin patronu Tobias Moers’in işaret ettiği “down-force” kuvveti aşağı yukarı 675 kilogramı buluyor. Bu rakam McLaren’in yeni hiper spor otomobili Senna’nın 800 kilogramlık yere basma kuvvetinin 125 kilogram gerisinde. Mercedes-AMG Project One’nin bu tarz bir rekor denemesine kalkışması akıllara “McLaren cephesinden de benzer bir deneme gelir mi?” sorusunu getiriyor.

Rekor savaşlarının yaşandığı Nürburgring’de, seri üretim otomobiller arasındaki en güncel rekoru 6 dakika 47 saniye ile Porsche 911 GT2 RS elinde bulunduruyor.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir