Mercedes-AMG GT Black Series Tanıtıldı

Motorsporlarından aktarılan teknik deneyimlerle birlikte 730 BG ile gelmiş geçmiş en güçlü seri üretim V8 motoruna sahip olan Mercedes-AMG GT Black Series tanıtıldı. 

Yeni süper spor otomobil, markanın motorsporlarındaki geçmişini ve uzun yıllara dayanan otomobil geliştirme deneyimini bünyesinde barındırıyor. Black Series, 2006 yılından bu yana Mercedes-AMG’de çok özel otomobilleri temsil ediyor. Bu seri marka açısından “özel ve nadir otomobil” anlamına geliyor. Bir yol otomobili olarak geliştirilse de yüksek performanslı pist kullanımını destekliyor. Bu gelenekten doğan AMG GT Black Series de seri üretim bir Mercedes-AMG için imal edilmiş en güçlü AMG V8 motoruyla yollara çıkıyor.

Mercedes-AMG mühendisleri bu modelde 4.0 litrelik Biturbo motoru kapsamlı bir şekilde elden geçirerek ve güç karakteristiği veya tork üretimi gibi nitelikleri çok daha iyi bir seviyeye taşımışlar. Sadece performans sunmakla kalmayan motor aynı zamanda sesiyle de kullanıcılarını cezbetmeyi amaçlamış. 0’dan 100 km/s hıza sadece 3,2 saniyede ulaşan otomobil, 9 saniyeden daha kısa bir sürede 0’dan 200 km/s hıza ulaşıyor. Maksimum hız ise 325 km/s.

Motorun gücü yedi kademeli çift kavramalı AMG SPEEDSHIFT DCT 7G şanzıman ile arka aksa iletiyor. Şanzıman tüm AMG GT modellerinde olduğu gibi ideal ağırlık dağılımı için Transaxle şeklinde arka aksta konumlandırılıyor. Şanzıman, AMG GT Black Series için optimize edilerek daha yüksek olan 800 Nm torka uyarlandı. Vites değiştirme noktaları ve hızı optimize edilerek pist kullanımı için daha uygun hale getirilmiş durumda.

AMG GT Black Serisi, sürücünün önünde 12,3 inçlik gösterge paneli ve orta konsolda 10.25 inçlik multimedya ekranı olmak üzere AMG GT ailesiyle aynı tamamen dijital ekranlarla donatılıyor. Gösterge paneli “Klasik”, “Sportif” veya “Süper Spor” olmak üzere AMG’ye özgü üç farklı ekran tasarımı kullanıma sunuyor. Merkezi devir saatine sahip “Süper Spor” görünümünde, örneğin manuel vites modunda “Shiftlight” adı verilen vites değiştirme göstergesi gibi kapsamlı ek bilgiler gösteriliyor. Multimedya ekranındaki görselleştirmeler, sürüş yardımcıları, araç ve iletişim sistemlerinin animasyonlu gösterimleri de dahil olmak üzere diğer araç işlevlerini canlandırıyor.

Direksiyon üzerindeki döner kumandalı ve entegre ekranlı AMG kumanda tuşları ve iki dikey konumlu, anahtarlı renkli ekran düğmesi de standart olarak sunuluyor. Sağdaki yuvarlak döner düğme üzerinden AMG sürüş programları kontrol edilirken, seçilen ayar ise düğmeye entegre renkli LCD ekranda gösteriliyor. Programlanma özelliğine sahip iki ekran düğmesi ve sol taraftaki ek düğmelerle AMG işlevleri doğrudan direksiyon simidi üzerinden kontrol edilebiliyor. Seçilen fonksiyon, ekran simgesinde gösteriliyor ve sürücü ilgili düğmeyi kullanarak bu fonksiyonu etkinleştirebiliyor. Böylece kullanıcı iki AMG fonksiyonunu bu düğmelere tanımlayarak sadece tek bir dokunuşla bu fonksiyona erişim sağlayabiliyor.

AMG Gece Paketi iç mekân tasarım konsepti de standart olarak sunuluyor. Paket kapsamında; parlak siyah vites değiştirme kulakçıkları, direksiyon kolları, opsiyon olarak sunulan AMG Performance koltukların tokaları ve siyah çelik kapı eşikleri devreye giriyor.