Makyajlı Ford Ranger yeni motor ve teknolojilerle gelecek

ABD’li otomobil üreticisi Ford’un pick-up modeli Ranger, yeni motoru ve teknolojileriyle pazardaki elini güçlendirmeyi hedefleyecek.

Ford Ranger ürün gamında bulundurduğu 2.2 ve 3.2 litrelik dizel motorlarına veda etmeye hazırlanıyor. Geçireceği güncelleme operasyonuyla birlikte yeni 2.0 litre hacimli EcoBlue dizel üniteyi kaputunun altına transfer edecek araç, 2019’un ileriki dönemlerinde yollara inecek. Firma, 2.0 litrelik EcoBlue motorun, 2.2 litre hacme sahip TDCi motordan %9 daha az yakıt tüketeceğini iddia ediyor.

3 farklı güç seçenekleriyle satışa sunulacak EcoBlue ünitenin giriş versiyonu; 130 bg güç, 340 Nm tork üretecek ve kilometrede 209 gr karbondioksit salınımında bulunacak. 100 km’de ortalama 8.1 litre yakıt tüketeceği iddia edilen motorun bir üst versiyonu ise 170 bg güç ve 420 Nm tork değerlerine sahip olacak. Karbondioksit değeri 216 g/km olarak açıklanan bu versiyonun, yakıt tüketiminin 8.3 lt/100 km olacağı belirtildi. En üst model olan çift turboya sahip versiyon, Ranger Raptor’da da kullanılacak. 212 bg güç ve 500 Nm tork üretecek motor, kilometrede 228 gr karbondioksit salacak ve 100 km’de 9.1 litre yakıt tüketecek.

Tüm versiyonlarda 6 ileri manuel şanzımanla satın alınabilecek Ford Ranger, 170 bg ve 212 bg’lik versiyonlarında 10 ileri otomatik şanzımanla da kombine edilebilecek. Firma, Mustang’te de kullanılan bu şanzımanın, motor verimliliğini %5 oranında artırdığını iddia ediyor. Izgara ve tampon tasarımlarını güncelleyecek pick-up, artık Xenon far opsiyonu da sunacak. İç mekandaki trim parçalarını yenileyecek Ranger, vites topuzu tasarımını da güncelleyecek. Ayrıca kasa kapağının da daha hafif parçalardan imal edileceği belirtildi.

10 farklı cihaza dek Wi-Fi bağlantısı sunabilecek makyajlı Ford Ranger, telefon aplikasyonuna da sahip olacak. Bu aplikasyonun yardımıyla, araç uzaktan kumanda edilebilecek. Çarpışma önleme ve yaya koruma gibi güvenlik sistemlerini de içerecek pick-up, akıllı bir hız sabitleme sistemiyle satın alınabilecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir