Kişi başına düşen araç sayısında Lüksemburg zirvede

AB üyesi 28 ülke arasında yapılan araştırmaya göre, nüfusa oranla kişi başına en çok otomobil düşen ülkenin Lüksemburg olduğu belirlendi.

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) verilerindeki bilgilere göre, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin arasında kişi başına en çok otomobil düşen ülkenin Lüksemburg olduğu görüldü. Bin kişi başına 662 araç düşen ülkeyi, takip edenler ise sırasıyla; İtalya, Malta, Finlandiya ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi oldu. AB üyesi ülkeler arasında nüfusa oranla motorlu taşıt sayısının en düşük olduğu ülke ise Macaristan oldu. Macaristan’da bin kişiye 338 araba düştüğü gözlendi. Letonya, Hırvatistan ve Slovakya ise Macarları takip eden diğer ülkeler oldu.

Araştırmada, AB’de en fazla aracın hangi ülkede olduğu da belli oldu. Avrupa Birliği ülkelerinde, 45 milyon 803 otomobille en fazla araca ev sahipliği yapan ülke unvanını Almanya elde etti. Almanya’nın en yakın takipçisi 37 milyon 876 ile İtalya, 32 milyon 76 bin ile Fransa, 30 milyon 850 bin ile İngiltere, 22 milyon 876 bin ile İspanya ve 21 milyon 675 bin araçla da Polonya takip etti.

Türkiye’de ise Mayıs itibariyle trafiğe kayıtlı araç sayısı ise 22 milyon 645 bin 85 olurken, bu rakamın AB’de birinci sırada yer alan Almanya’nın yarısı olduğu görüldü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir