Hyundai Kona Makyajlandı

Hyundai, Avrupa’da özellikle SUV segmentindeki iddiasını artırmak için Kona modelini makyajlayarak geliştirdi.

Mevcut modeli daha da zenginleştiren ve bazı teknolojik donanımlara yer veren Hyundai, sportif donanım seviyesi olan N Line versiyonuyla da genç kullanıcıların dikkatini çekmek istiyor. Hyundai Global Tasarım Merkezi Kıdemli Başkan Yardımcısı SangYup Lee, “Yaptığımız araştırma ve analizlere göre Kona sahiplerinin çok mutlu olduğunu görebiliyoruz. Biz de tasarımlarımızı hazırlarken mutlu müşterilerimizden ilham alıyoruz” açıklamasını yaptı.

Kona’nın yeni tip ızgarası, N Line versiyona özel olarak üretilmiş. Normal versiyona göre aşağıya doğru uzanan ön tampon, daha geniş hava açıklıklarıyla donatılmış. Izgarada ve çamurluklarda yer alan N Line logosu ile farklı olduğunu simgeleyen otomobil, arka stop lambalarıyla da dinamik görüntü sunmayı amaçlamış. Arka tampon, gövdeye kontrast bir renkle sunulurken daha büyük bir difüzör ile aerodinamizmi sağlamaya çalışıyor. Tek taraflı çift susturucu ile desteklenen arka taraf, köşelere yerleştirilen küçük spoylerle daha iyi bir hava akışı gerçekleştiriyor.

İç mekanda tek tonlu siyah N Line renk paketi ile satışa sunulacak olan otomobilde kumaş, deri veya süet koltuklar bulunuyor. Buna ek olarak, N Line vites topuzu, koltuklardaki kırmızı dikişler, metal pedallar ve direksiyondaki N logosu daha sportif bir görünüm sunuyor. Gösterge paneli, daha ferah bir atmosfer sunmak için ön cama doğru yatırılarak daha geride konumlandırılmış. Konfor seviyesini artırmak için elektrikli park freni eklenen otomobilin ortam aydınlatması da yer alıyor. Hyundai Kona, 10,25 inçlik bir dijital multimedya paneli ile gelirken aynı yeni bağlantı özelliklerini de sunuyor. Yeni AVN ekran, bölünmüş ekran işlevi görürken ayrıca birden çok Bluetooth bağlantısı destekliyor. Boyutları itibarıyla Yeni Kona, önceki modele göre 40 mm daha uzun ve geniş. Beş adet yeni gövde rengiyle üretilen Kona, önceki modelde de olduğu gibi yine siyah tavan rengiyle de satın alınabilecek.

Yeni Kona’da Hyundai SmartStream imzalı yeni 1.6 litrelik benzinli turbo motor, 177 yerine artık 198 beygir güç üretiyor. Bu performanslı üniteyi 7 ileri çift kavramalı şanzımanla yürüten Hyundai, hem iki tekerlekten hem de dört tekerlekten çekişli varyasyonlarda satışa sunulacak. Daha fazla yakıt verimliliği için 48 voltluk hafif hibrit teknolojisini de sunan Hyundai, standart olarak 136 PS’lik 1.6 litrelik Smartstream dizel ve 120 PS’lik 1.0 litrelik T-GDI Smartstream benzinli motorla satışa başlayacak. Müşteriler, 48 volt hafif hibrit teknolojisini isteğe bağlı olarak 7 ileri DCT veya 6iMT şanzıman ile tercih edebilecek. Yeni Kona, 1,6 litre GDI motor ve 141 PS kombine güce sahip Hybrid versiyonla da tercih edilebiliyor. Kona Hybrid, 32 kW’lik elektrik motorla donatılırken bu de gücünü 1.56 kWh lityum polimer pilden alacak.

Yeni Kona ve Kona N Line yıl sonuna doğru Avrupa ve eş zamanlı olarak Türkiye’de satışa sunulacak. Merakla beklenen  Kona Hybrid ise 2021’in ilk çeyreğinde bayilerdeki yerini alacak.