Ford’da ‘kaptan’ değişikliği

Ford‘un 28 yıllık çalışanı ve 3 yıllık CEO’su Mark Fields, düşük karlılık ve değer kaybı sebepleriyle yönetimden ayrıldı.

Marka cephesinden yapılan açıklamayla; Mark Fields‘in ‘kovulmadığı’, emekliliğe ayrıldığı söylenirken, Tesla‘nın gerisine düşen marka değeri ve azalan karlılığın Fields’in bu kararı almasında önemli bir etken olduğu biliniyor.

Mark Fields’in ayrılmasıyla boşalan koltuğu ise Jim Hackett dolduracak. Hackett, mobilya şirketi Steelcase’de 20 yıllık görevinin ardından 2014 yılında emekliye ayrılmış ve 2016’da Ford’un otonom teknolojilerinin başına getirilmişti. Son değişiklikle CEO olarak olarak görevine devam edecek Jim Hackett, markanın otonom sürüşe gelecekte ne derece önem vereceğinin ipucunu veriyor.

Otonom sürüş ve elektrikli otomobil konularında Elon Musk‘ın Tesla‘sı karşısında oldukça geriye düşen Ford, 3 yıllık Fields yönetimi boyunca hisselerinde %40’lık bir değer kaybı yaşadı. 2017’nin ilk çeyreğinde net karı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %33 azalan Ford, toplam 1.6 milyar dolarlık bir gerileme yaşadı.

62 yaşındaki Jim Hackett’in göreve başlamasıyla birlikte Ford‘un New York borsasında işlem gören hisselerinin değeri %2.4’lük prim yaptı.

 

Ad

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir