Fiat’ın eski CEO’su yaşama veda etti

Uluslararası haber ajansları Fiat Chrysler (FCA) Grubu’nun eski CEO’su Sergio Marchionne’nin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Sergio Marchionne’nin hayatını kaybetmesine ilişkin; “Exor Holding, Sergio Marchionne’nin ölümünü derin bir üzüntüyle öğrenmiştir. Bence bize bıraktığı mirasa değer vermenin en iyi yolu, en iyi başardığı işlerden olan açıklık ve insani değerler sorumluluğu konusunda kendimizi daha fazla ilerletmektir. Ailem ve ben ona yaptıkları için her zaman minnettar olacağız” açıklaması yapıldı. 66 yaşındaki Sergio Marchionne’nin akciğer kanseri olduğu ve durumunun son zamanlarda çok ağırlaştığı konuşulmaktaydı.

Haziran 1952’de İtalya’da doğan Sergio Marchionne, 13 yaşında ailesiyle birlikte Kanada’ya göç etti.  Toronto Üniversitesi’nde felsefe eğitimi alan, daha sonra hukuk fakültesine giren Marcihonne yüksek lisansını ise işletme alanında tamamladı. Kariyerine 1983 ve 1985 yıllarında hesap ve vergi uzmanı olarak Deloitte & Touche’da başlayan Marchionne, 1985-88 yılları arasında ise uluslararası ambalaj şirketi Lawson Mardon Grubu’nda kurumsal gelişim direktörlüğü görevini üstlendi. 1989 yılında Glenex şirketinin Başkan Yardımcısı olan Marchionne, 1990-92 yılları arasında ise muhasebe şirketi Acklands’ın Başkan Yardımcısı ve CFO’su olarak çalıştı. Daha sonra tekrar Lawson Mardon’a geçen Marchionne, bu şirketin 1994’te İsviçreli ambalaj ve alüminyum şirketi Algroup tarafından alınması sonrası oluşan dev şirketin CEO’su oldu. 2003 yılında Fiat’ın yönetimine giren Marchionne, 2004 yılında İtalyan otomotiv devi Fiat’ın CEO’su oldu. Fiat, Marchionne yönetimiyle birlikte krizden çıkarak yeniden kârlılığa ulaştı ve 2009 yılından itibaren Amerikan Chrysler’in hisseleri satın almaya başladı. Aynı yıl Chrysler’in de CEO’su olan Marchionne, 2014 yılında tüm hisselerin Fiat’a geçmesinin ardından kurulan Fiat Chrysler Automobiles’in (FCA) de CEO’su oldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir