Dünyanın İlk Elektrikli Ralli Otomobili: Opel Corsa-e

Opel, yaklaşan Frankfurt Motor Show öncesinde dünyanın ilk elektrikli ralli otomobili olan Corsa-e Rally’yi açıkladı.

Opel’in yeni elektrikli ralli aracı Corsa-e üretimine dayanarak 2020 ADAC Opel e-Ralli Kupası adı altında mevcut Adam R2 modelinin yerine geçecek. Yeni Opel Corsa-e Rally, 134hp (136PS) ve 191lb-ft (260Nm) tork üreten bir elektrikli motor ve elektrikli  yol versiyonuna güç veren 50kWh pil takımı ile birlikte geliyor. Ayrıca, diğer rallilere özgü dönüşümler arasında bir Torsen sınırlı kaymalı diferansiyel de bulunacak.

Opel CEO’su Michael Lohscheller Corsa-e konusunda: “Corsa-e herkes için elektrikli otomobil – günlük kullanıma tamamen uygun ve kesinlikle uygun fiyatlı, motor sporları için eşit derecede geçerli nitelikler. Yeni Corsa, sürüşü eğlenceli ve özellikle dinamik. Üretim otomobilini temel alarak, dünyada elektrikli bir ralli otomobili geliştiren ilk otomobil üreticisi biziz ”şeklinde konuştu.

Yeni ralli serisinin 2020 yazında, ilk raundun Alman Ralli Şampiyonası ve diğer seçilmiş etkinliklerin belirli yarışlarında yer alması bekleniyor. Opel ve ADAC, “Süper Sezon” olarak adlandırılacak 2021 yılına kadar en az on eleme turu planlıyor. Opel, 2020/2021 ADAC e-Rallye Kupası için yeni Corsa-e Rally’den 15 adet üretmeyi planlıyor; fiyatlandırmanın 50.000 Euro’nun altında olması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir