Dakar’da gülen taraf Carlos Sainz

Bu yıl 40. kez start alan dünyanın en zorlu yarışı 2018 Dakar Rallisi‘nde otomobil kategorisin kazananı 56 yaşındaki ralli efsanesi Carlos Sainz oldu. 

6 Ocak’ta Peru’dan start alan ve 9000 kilometre uzunluğundaki etapların ardından 20 Ocak’ta Arjantin’de son bulan 50. Dakar Rallisi, 56 yaşındaki İspanyol pilot Carlos Sainz’in otomobil kategorisindeki şampiyonluğuyla sonuçlandı.

Geçilen 14 zorlu etapta Peugeot 3008 DKR ile mücadele eden ve Fransız markanın Dakar Rallisi’ndeki son mücadelesinde Fransız bayrağı altında yarışan Carlos Sainz, liderliği elinde bulunduran Peterhansel’in mücadeleden kopmasıyla zirveyi ele geçirdi ve daha önce 3 kez katıldığı Dakar’da nihayet zafere ulaşabildi.

Geçtiğimiz senelerde katıldığı 3 Dakar Rallisi’nde de finiş çizgisine ulaşamayan Sainz, bu zaferle birlikte 2 WRC şampiyonluğunun yanına Dakar kupasını da eklemiş oldu. Dakar’ın başarılı ekibi Peugeot ise Carlos Sainz’in birinciliğiyle birlikte şampiyonaya zirvede veda etmiş oldu.

Yarışın 13. etabında geçirdiği kazanın ardından zaman kaybeden ve yerini Sainz’e bırakan Fransız pilot Stephane Peterhansel yarışı dördüncü sırada bitirirken, Toyota’dan Nasser Al-Attiyah ve Giniel de Villiers sırasıyla 2. ve 3. olarak 2018 Dakar Rallisi’ni tamamladı. Mini’nin Polonyalı pilotu Jakub Przygonski finişe 5. sırada ulaşırken; Peugeot’tan Khalid Al Qassimi 6. ve Ford’tan Martin Prokop 7. olarak Dakar’ı tamamladı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir