Dakar Rallisi’nde zafer Toyota’nın

Toyota, dünyanın en zorlu yarışlarından biri olarak gösterilen Dakar Rallisi’ni Katarlı pilot Nasser Al Attiyah ve Mathieu Baumel ekibinin kullandığı pick-up modeli Hilux ile kazandı. Toyota bu sonuçla 2018 Le Mans 24 Saat’in ardından Dakar’ı da kazanarak dünyanın en zorlu iki motorsporları yarışında zirveye ulaşma başarısını da göstermiş oldu. Geçtiğimiz yıl ikinci ve üçüncü sırayı elde eden Toyota Gazoo Racing ekibi Hilux modeli ile yeniden şans aradığı 2019 Dakar Rallisi’nde bu deneyimi zafere dönüştürmeyi başardı. İki hafta süren yaklaşık 5 bin kilometrelik zorlu etapların oluşturduğu yarışta Toyota Hilux, dayanıklılık ve sağlamlık konusunda iyi bir sınav sergiledi.

Bu zafer Toyota motorsporları tarihinin ilk Dakar galibiyeti oldu. Ayrıca Toyota Hilux, Dakar’ın Güney Amerika döneminde birinciliği alan ilk benzinli araç oldu. Toyota Gazoo Racing adına yarışan Nasser Al Attiyah ve Mathieu Baumel, 10 etap ile gerçekleştirilen zorlu rallide baştan sona üstünlüğünü sürdürdü. Nasser Al Attiyah ve Mathieu Baumel ikilisi 10 etabın 3’ünü kazanarak istikrarlı bir sürüş ortaya koydular. Toyota Hilux, toplamda 334 katılımcının olduğu ve otomobil kategorisinde 100 rakibin yer aldığı 2019 Dakar Rallisi’nde, kum tepeleri, çöller ve dağ yolları gibi tüm zorlukların üstesinden gelerek en yakın rakibine 46 dakika 42 saniye fark atmayı başardı.

Toyota’nın motorsporları tutkunu olan ve markanın “daha da iyi otomobiller” üretme felsefesini her zaman vurgulayan başkanı Akio Toyoda, 2019 Dakar Rallisi’nin kendilerine büyük katkılar sağladığı ifade ederek, “2017 yılında Nasser Al Attiyah ile birlikte Hilux sürüşü gerçekleştirmiştik. O zaman bana daha önce kazanılmış ikincilik kupasını hediye etmiş ve bir sonraki yarışta birincilik için söz vermişti. Bu sözünü yerine getirmesi beni çok heyecanlandırdı. Takımımız Dakar Rallisi’nin doğasının getirdiği zorlu mücadeleye boyun eğmedi ve en iyi şekilde mücadele etti. Toyota olarak, daha da iyi otomobiller üretme misyonumuz doğrultusunda dünyanın çok farklı yollarında ve zeminlerinde sürüşler yapmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir