Citroen yenilikçi sedan otomobiller geliştiriyor

Fransız otomobil üreticisi Citroen, yükselen crossover-SUV trendine rağmen “yenilikçi” sedan otomobiller geliştireceğini açıkladı.

Citroen ürün planlama departmanının başındaki isim Xavier Peugeot, firmanın gelecek dönemde çıkacak modellerinin crossover-SUV odaklı olmayacağını açıkladı. Son zamanlarda C4 Cactus, C3 Aircross ve C5 Aircross gibi yerden yükseltilmiş otomobiller tanıtan firma, “konvansiyonel olmayan” araçlar üreteceğini söyledi. Konu hakkında açıklama yapan Peugeot; “Dünyada sadece crossover-SUV modelleri yok. Hatchback, sedan ve station wagon karoserli otomobiller de en az onlar kadar önemli. Biz bu talebe cevap vereceğiz. Bu cevabı da DNA’mıza uygun şekilde cesur, farklı ve kuralları yıkacak bir biçimde vereceğiz.” dedi.

Sedan karoserli araçların halen popüler olduğu Çin’de yeni C5 ve C6’yı piyasaya sürmeye hazırlanan Citroen, 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda “C-xperience” konseptini tanıtmıştı. Peugeot 508’in de kullandığı LMP2 platformu üzerinde temellendirilecek otomobillerin cesur bir tasarıma sahip olacağını belirten Peugeot; “Bir Citroen’in kolayca tanınması gerekiyor. Bunu sağlarken dengeyi de gözetmeliyiz. Tepki yaratacak modeller üretmeliyiz. Klasik olarak görünmemeliler. Aksi takdirde değerlerimize ihanet etmiş oluruz.” açıklamasını yaptı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir