Citroen WRC’ye veda etti

Citroen, Fransız pilotu Sebastien Ogier’in takımdan ayrılma kararı almasının ardından 2020’den itibaren WRC’den çekildiğini resmen açıkladı.

2003 sezonundan itibaren katıldıkları Dünya Ralli Şampiyonası’nda 102 galibiyet ve 8 üreticiler şampiyonluğunun yanı sıra Sebastien Loeb ile 9 kez Dünya Ralli Pilotlar Şampiyonluğu kazanan Citroen, şampiyonadan çekildiğini duyurdu.

Geçtiğimiz hafta 2021’de şampiyonadan çekileceklerini açıklayan Citroen, takımdan ayrılma kararı alan şampiyon pilotları Sebastien Ogier’in ardından yerine üst düzey alternatif pilot bulunamadığı için bu kararı öne çektiklerini resmen açıkladı. PSA Grubu’nda Peugeot’nun Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na katılımına yönelik programı doğrulanmıştı. Grup ayrıca Formula E’de DS ile olan çalışmalarına devam edecek.

Sebastien Ogier’nin Toyota ile anlaşma yolunda olduğu konuşulsa da diğer pilotları Esapekka Lappi’nin geleceği ise belirsiz durumda. Hyundai ve Toyota takımlarında şu an kadro tamamlanmış durumda ve Lappi açısından tek seçenek M-Sport Ford görünüyor.

Citroen CEO’su Linda Jackson bu gelişme ile ilgili “WRC programından 2019 sezonu itibariyle ayrılma kararımız, Sebastien Ogier’in Citroen Racing’den ayrılma kararı sonrası geldi. Açıkçası bu durumun olmasını istemiyorduk ancak Sebastien olmadan 2020 sezonunu hayal edemedik. Citroen Racing takımına tutkularından ve adanmışlıklarından dolayı teşekkür ediyorum. Citroen’in DNA’sında ralliler yer alıyor. 102 galibiyet ve 8 üreticiler şampiyonluğu ile WRC tarihinin en başarılı üreticilerinden birisi olduğumuz için gurur duyuyoruz.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir