Castrol Ford Team Türkiye Portekiz Rallisi’nde tecrübe kazandı

Geçtiğimiz seneyi Avrupa Ralli Takımlar Şampiyonu olarak noktalayan Castrol Ford Team Türkiye, WRC-Dünya Ralli Şampiyonası’nın 17-20 Mayıs tarihlerindeki 6.ayağı olan Portekiz Rallisi’nde iki ekiple ülkemizi temsil etti. Orjinal kısa adı JWRC olan Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nda mücadele eden Buğra Banaz – Burak Erdener ekibi bu yarışta Ford Fiesta R2T aracı ile mücadele etti. Sezonun bir önceki yarışı olan Korsika Rallisi’ni 17 ekip arasından 7’inci sırada tamamlayan ikili, toplam 14 pilot arasından 4’üncü sırada Portekiz Rallisi’ni tamamlayarak takımının ve sponsorlarının yüzünü güldürdü. Portekiz Rallisi’nde WRC2 kategorisinde Fiesta R5 ile bu sezon ilk kez bu sınıfta mücadele eden Murat Bostancı-Onur Vatansever ekibi ise ilk 10 içinde yer almayı hedefledikleri rallide toplamda 17 ekip arasında 11’inci sırada yer alarak önemli tecrübeler kazandılar.

Castrol Ford Team Türkiye Takım Direktörü Serdar Bostancı, son yılların en zorlu etabı olan WRC – Portekiz Rallisi sonrasında: “Castrol Ford Team Türkiye olarak, geçtiğimiz yıl kazandığımız Avrupa Takımlar Şampiyonluğu ile elde ettiğimiz tecrübelerle şimdi de Dünya Ralli Şampiyonası’nda bayrağımızı gururla dalgalandırıyoruz. En tecrübeli pilotların bile kaza yaptığı, teknik arıza yaşadığı Portekiz’in zorlu toprak rallisinde bu yıl neredeyse tüm pilotlar lastik patlattı. Genç pilotumuz Buğra Banaz, ilk yarışına ilk on hedefiyle start almış ve 7’inci olmuştu, bu zorlu yarışta da ilk beş hedefimizi 4’üncü olarak tutturdu. Bundan sonraki yarışlarda da WRC2 ve JWRC’de basamakları teker teker çıkmaya devam edeceğiz. Bizim için en önemli olan katıldığımız yarışları bitirerek gelecek için tecrübe kazanmak. Portekiz Rallisi sonraki ayak olan Finlandiya Rallisi için de iyi bir antrenman ve deneyim oldu. Castrol Ford Team Türkiye olarak en önemli hedefimiz, Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağı olan Marmaris Rallisi’nde ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek. Bu doğrultuda hedefimize ulaşmak için durmaksızın mücadele etmeyi sürdüreceğiz. Ülkemize ve Türk motorsporlarına yeni başarılar armağan etmek için hazırız.” değerlendirmesini yaptı.

Bu yıl 26-29 Temmuz tarihlerinde gerçekleşecek ve şampiyonanın en karakteristik yarışlarından biri olan Finlandiya Rallisi’nde Castrol Ford Team Türkiye, 2 ekiple mücadele edecek. Murat Bostancı – Onur Vatansever ikilisi yine WRC2 kategorisinde, Ford Fiesta R5 ile yarışacaklar. Geçtiğimiz yıl elde edilen Avrupa Takımlar Şampiyonluğu yanında Avrupa Ralli Kupası sahibi de olan Murat Bostancı daha önce Junior WRC’de edindiği tecrübelerini Finlandiya Rallisi’ne yansıtmaya çalışacak. Portekiz Rallisi’nden memnun ayrılan Buğra Banaz – Burak Erdener ikilisi ise Fiesta R2T ile yine Dünya Gençler Ralli Şampiyonası’nda (JWRC) Finlandiya ve Türkiye Rallisi’nde start alarak sezonu iyi bir dereceyle bitirmeyi hedefliyorlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir