Bugatti 3D yazıcıyla titanyum fren kaliperi üretiyor

Veyron’dan sonra Mart 2016’da Cenevre’de duyurduğu Chiron ile üretim teknolojileri konusunda tabiri caizse ‘şov’ yapan Bugatti, şimdi de 3D yazıcıyla ürettiği dünyanın en büyük fren kaliperlerini yeni otomobillerinde kullanmaya hazırlanıyor.

Hali hazırda şimdiye kadar ki en güçlü otomobili olarak satışa çıkan Chiron’da yüksek dayanımlı alüminyumdan imal edilen 8 pistonlu frenleri kullanan Bugatti, otomobili 400 km/s üzerindeki hızlarda durdurabilen fren sistemiyle yetinmemiş olacak ki daha iyisi üzerinde çalışıyor. 3D yazıcı aracılığıyla titanyum malzemeden üretilen yeni bir fren kaliperini geliştirmeye devam eden Bugatti, yeni projelerinde parçayı kullanmaya hazırlanıyor.

Şu anda Chiron’da kullanılan 4.8 kilogramlık kaliperlerin yerini alması planlanan titanyum kaliperler, 2.9 kilogramlık ağırlıklarıyla otomobilin toplam ağırlığında tasarruf sağlayacak. Kaliperlerin uzunluğu 40.6 santim olarak kayıtlara geçerken; genişliği 20.8 santim, yüksekliği ise 13.4 santim olarak açıklandı. Bu ebatlarla şimdiye kadar üretilen en büyük titanyum kaliper ünvanını alan parça aynı zamanda 3D yazıcıdan çıkan en büyük titanyum malzeme rekorunu da elinde bulunduruyor.

“Otomobil geliştirmek hiç bitmeyen bir süreç. Bu bizim için kesinlikle doğru olan bir önerme.” açıklamasını yapan Bugatti Teknoloji Geliştirme Bölümü Başkanı Frank Götzke; “Mevcut otomobilimizi daha iyi hale getirmek için çalışıyoruz. Geliştirme sürecine harcadığımız efor, geleceğin modellerinin şekillenmesinde markamızın payı olması adına önemli bir yere sahip olacak.” dedi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir