BMW’nin Tamamen Elektrikli İlk ‘’X’’ Modeli Tanıtıldı

BMW X ailesinin tamamen elektrikli ilk modeli olan iX3 tanıtıldı. Yeni iX3, 2021 yılı ilk çeyreğinde Türkiye’de yollarla buluşacak.

BMW’nin Çin’deki fabrikasında üretilecek olan Yeni iX3, barındırdığı beşinci nesil eDrive teknolojisini de gözler önüne seriyor. Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi sayesinde elektrikli motor, şarj ve yüksek voltajlı batarya teknolojilerinde yapılan yoğun çalışmalar sonucunda performans, verimlilik ve menzil konusunda önemli güncellemeler yapıldığı açıklandı. Beşinci nesil BMW eDrive teknolojisi,  iX3’ten sonra önümüzdeki dönemde BMW iNext ve BMW i4 modellerinde de kullanılacak.

Yeni BMW iX3’ün elektrik motoru, yapılan geliştirmeler sonucunda BMW’nin tamamen elektrikli mevcut modellerinden yüzde 30 daha fazla güç yoğunluğuna sahip. Yeni güç ünitesinde 290 bg maksimum güç ve 400 Nm maksimum tork değerleri elde edilmiş. Bu güç çıkışı ile BMW iX3 6.8 saniyede 0’dan 100 km/s hıza ulaşabiliyor.

iX3, BMW’nin şimdiye kadar kulandığı en yüksek voltaj ve depolama kapasitesine sahip pil hücresi teknolojisiyle  WLTP kriterlerine göre 459 kilometre, NEDC test kriterlerine göre ise 520 kilometrelik bir menzil sunuyor. Beşinci nesil eDrive teknolojisine sahip Yeni BMW iX3, yalnızca 10 dakikada WLTP kriterlerine göre yaklaşık 100 kilometrelik bir menzile ulaşırken hızlı şarj istasyonlarında 34 dakikada yüzde 80’lik şarj kapasitesine ulaşıyor.

İnce yapıya sahip yeni nesil yüksek voltajlı bataryası sayesinde ağırlık merkezi, kardeşi BMW X3’e kıyasla 7.5 santimetre daha yere yakın olan iX3’de standart olarak sunulan adaptif süspansiyon yer alıyor. Ayrıca i3’ten tanıdık ARB çekiş sistemi de bulunmakta.

Hem dış hem de iç tasarımında kullanılan mavi renkli detaylar iX3’ün elektrikli sürüş özelliklerine vurgu yapıyor. Aracın iç kabininde sürücüye premium bir iç ambiyans sunmak hedeflenirken, 40:20:40 oranında katlanabilen koltuklara sahip bir iç mekan sunulmuş durumda. iX3’ün 510 litrelik bagaj hacmi, koltuklar katlandığında 1.560 litreye kadar çıkıyor.

Hans Zimmer ile birlikte geliştirilen BMW IconicSounds Electric donanımı da ilk kez iX3’te kullanılmış. Elektrikli araçlara daha fazla ‘‘ruh’’ katmayı hedefleyen BMW IconicSounds Electric sistemi araç çalışırken ya da durduğunda değişik ses kompozisyonları oluşturabiliyor.

Yeni BMW iX3 standart donanımında LED Farlar, Otomatik Klima/3-Bölgeli, Isıtmalı Ön Koltuklar, Akustik Koruma, Otomatik Açılır Bagaj Kapağı, Panoramik Cam Tavan, BMW Live Cockpit Professional, Sürüş Asistanı Professional, Akıllı Telefon Arayüzü, Kablosuz Şarj/Bağlantı Sistemi, Park Asistanı, Harman/Kardon Ses Sistemi ve BMW IconicSounds Electric syer alıyor. Ayrıca, 20 inç alaşım jantlar, spor veya Vernasca deri döşeme koltuklar, BMW Head-Up Display ve Park Asistanı Plus da opsiyonel özellikler arasında.

Yeni BMW iX3, markanın benzinli, dizel, ve tamamen elektrikli motor seçeneklerinin bir arada sunulduğu ilk model olma özelliği taşıyor.