BMW X5 ve X7’nin M50i veriyonları tanıtıldı

Bavyeralı otomobil üreticisi, SUV ürün gamının tepesinde bulunan iki otomobili; BMW X7 ve X5’in M50i versiyonlarını tüketicilerin beğenisine sundu.

BMW X7 ve BMW X5’in M performans versiyonları tanıtıldı. M50i olarak adlandırılan bu modeller, 4.4 litre hacmindeki çift turbo şarjlı benzinli motoru kullanacak. 530 bg güç ve 750 Nm tork değerleri sunacak bu ünite, yerini alacağı xDrive50i’den 67 bg daha fazla güce ve 100 Nm daha fazla torka sahip. Rijitideye katkıda bulunacak geliştirilmiş bir alüminyum bloğa sahip olacak bu motorlar, kaplanmış pistonları ve kullanılan özel malzemelerle rafinelik düzeyini de artıracak.

Arkadan çekiş temelli bir “xDrive” dört tekerlekten çekiş sistemine sahip olacak sportif SUV’ler, elektronik M Sport diferansiyel ve “Dinamik Stabilite Kontrol Sistemi”yle satın alınabilecek. Gücün tamamını arka tekerleklere aktarabilecek BMW SUV’lerinin bu çekiş sistemiyle rakiplerinden daha keskin bir sürüşe sahip olacağı iddia edildi. Açıklanan resmi bir bilgi olmasa da BMW X5’in 0-100 km/s hızlanmasını 4.1, X7’nin ise 4.5 saniyede tamamlaması bekleniyor.

Süspansiyon geometrisini de elden geçiren BMW mühendisleri, her iki otomobilin ön kısmında çift salıncaklı, arka kısmında çok noktadan bağlantılı bir süspansiyon sistemi kullanacak. Daha sert burç ve amortisörlere sahip olacak araçlar, standart halde 20 inç jantlarla gelecek. 21 ve 22 inç boyutlarıysa opsiyon listesinde yer alacak. X7 M50i, standart halde yüksekliği ayarlanabilen havalı süspansiyonlarla satın alınabilecek. Adaptif M süspansiyonlar standartlar listesinde bulunduran X5 M50i’de bu seçenek opsiyon listesinde bulunuyor.

BMW X5 M50i ve X7 M50i, 2020’de gelecek M versiyonlarına dek SUV’lerin en hızlı seçenekleri olacak.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir