Audi yeni e-tron Gran Turismo’yu tanıttı

Alman otomobil üreticisi, daha önce sadece görsel amaçlı olarak üretilen Audi e-tron Gran Turismo modelini işlevsel hale getirerek düzenlediği organizasyonla tanıttı.

Audi, ilk olarak görsellik amacıyla ürettiği, işlevsel bir otomobil olmayan e-tron Gran Turismo’yu sürülebilir hale getirerek tanıtımını düzenledi. Alman markanın performans verileri bakımından amiral gemisi olmaya hazırlanan otomobilin tanıtımının ardından, 4 kapılı ve elektrikli bir e-tron GT modelinin de üretileceği açıklandı. Audi’nin gelecekte atacağı adımlar hakkında ipuçları veren otomobilin tanıtımında Autocar’ın aldığı duyumlara göre gelecek e-tron modeli markanın ürün gamında bulundurduğu R8 olabilir.

Audi tasarım patronu Marc Lichte otomobil hakkında; “Sadece görsellik amaçlı üretilen otomobiller size çok büyük özgürlükler sunuyor ve gerçekliğe uyma zorunluluğu bulunmayan konseptler yaratmanıza izin veriyor. Buna rağmen Audi e-tron Gran Turismo’da suni bir konsept kullanmak istemedik.” dedi. Lichte, Audi e-tron Gran Turismo’da markanın gelecekte üreteceği yeni spor otomobiller hakkında çok fazla kilit elementlerin kullanıldığnı söyledi.

3 ayrı elektrik motorundan güç alacak Audi e-tron Gran Turismo’nun bataryalarından biri otomobilin ön tarafına, ikisi ise arka tarafına yerleştirilecek. Her biri 270 bg güç üretecek bu motorlar sayesinde otomobil 810 bg gücünde olacak. Resmi bir tork değeri açıklanmayan Audi e-tron GT’nin 1000 Nm tork üretmesi ve 0-100 km/s hızlanmasını 2.5 saniyede tamamlaması bekleniyor.

Audi e-tron Gran Turismo’nun, Neckarsulm’da bulunan fabrikada üretilmesi ve 2020’de satışına başlanması planlanıyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir