Audi ve Porsche’den uzun vadeli anlaşma

VAG‘ın iki büyük Almanı Audi ve Porsche, gelecekteki modellerinde platform ve parça paylaşımı konusunda uzun vadeli bir anlaşma imzaladı.

Her iki marka da Volkswagen Grubu’nun bayrağı altında olsa da, yapılan anlaşma gösteriyor ki; iki üretici ortaklıklarını daha ileri bir noktaya taşıyacak. İki marka da gelecek planlarını; ‘mobilitenin geleceğini şekillendirmek’ başlığı altında birlikte uygulamaya sokacak.

Porsche’nin Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Blume’ye göre; ”Porsche her zaman Porsche’dir ve gelecekte de öyle kalacak.” İki markanın mantıklı olan her türlü konuda işbirliği yapabileceğini söyleyen Blume, Porsche ve Audi‘nin arasında net bir çizgi olduğunu; bunun bazen zorluklar yaratsa da işbirliğinin imkansız olmadığını söyledi.

Porsche ve Audi‘nin anlaşması önümüzdeki 10 yıllık süreci kapsayacak. Yakın zamanda piyasaya çıkacak modellerden çok 2020 yılından sonraki modellerde işbirliğinin sonuçlarını görebileceğimizi söyleyen Blume;  ”bugünlerde Audi-Porsche toplantılarında konuşulan modellerin yollara çıkmasından sonra bizi yargılayabilirsiniz.” dedi.

Yapılan anlaşmayla üretim maliyetleri konusunda avantaj sağlayacak her iki marka da, teknoloji ve kaynakların paylaşımıyla; daha hızlı, daha ucuz ve kesintisiz üretimler planlıyor. Eğer her şey yolunda giderse bu anlaşma hem iki üretici için hem de müşteriler için oldukça iyi sonuçlar doğuracak.

Audi cephesinden gelen resmi açıklamalara bakılırsa; anlaşma önümüzdeki aylarda resmen duyurulacak ve en az 2025 yılına kadar sürecek.

 

Ad

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir