En hızlı M3, BMW M3 CS tanıtıldı

BMW’nin M departmanı ‘Club Sport’ etiketli en yeni otomobili olan 5. nesil BMW M3 CS modelini tanıttı.

BMW M3 CS

Sınırlı üretime sahip olan bu 4 kapılı sedan, 460 beygir güç üreten twin-turbo beslemeli 3.0 litrelik sıralı 6 silindirli motora sahip. M4 CS ile benzer motoru kullanan M3 CS, mekanik anlamda da birçok parçayı kardeşiyle birlikte kullanıyor. Ocak ayında siparişlerine başlanması beklenen modelin Avrupa pazarında Mart ayında teslim edilmesi planlanıyor.

BMW M3 CS

M3 CS, M3 Competition Package’da kullanılan hafif gövde parçalarından yararlanmayı ihmal etmemiş. Plastik destekli karbonfiber tavan ve kaput M3 CS’te yer alıyor. Kullanılan yeni tavan M3’te kullanılan çelik alaşımlı tavana göre 6 kilogram ağırlık tasarrufu sağlamış.

BMW M3 CS

Otomobilin içerisine geçtiğimizde  M3 Competition Package’de kullanılan hafif M sport koltuklar ve spor direksiyon simidi bizi karşılıyor.

BMW M3 CS

Otomobilin içerisinde performans parçalarının dışında BMW’nin Professional navigasyon sistemi, Harman Kardon ses sistemi yer alıyor. Otomobilin arka koltukları ise yerini korumaya devam ediyor. otomobili sipariş vermek isteyeler dilerse iç mekanda deri-Alcantara döşeme siparişi de verebilecek.

BMW M3 CS

1585 kilogram ağırlığa sahip olan M3 CS, standart M3’ten 10 kilogram daha hafif.

BMW M3 CS

460 beygir güç üreten motor, 600 Nm tork üretiyor. Gücünü 6250 devirde veren motor maksimum torku ise 4000-5380 d/dak arasında verebiliyor. Bu değerler standart modelden 29 beygir daha fazla güç ve 50 Nm daha fazla tork anlamına geliyor.

M3 CS, gücünü standart 7 ileri çift debriyajlı şanzıman ile arka tekerleklere aktarıyor. Elektronik kontrollü M imzalı diferansiyel ise gücün kayıpsız şekilde yola aktarılmasını sağlıyor.

BMW M3 CS

0’dan 100 km/s hıza 3.9 saniyede ulaşabilen M3 CS en performanslı M3 unvanına kavuşuyor. Standart M3 benzer hızlanmayı 4.1 saniyede gerçekleştirirken M3 Competition Pack ise 4 saniyede bu hızlanmayı gerçekleştiriyor. Modelin maksimum hızı ise 280 km/s olarak sınırlandırılmış.

Artan motor gücü ve torkun arakasında yeniden tasarlanmış egzoz sistemi de rol oynuyor. Bu egzoz ayrıca çıkardığı sesle de diğer M3 modellerinden ayrılıyor.

BMW M3 CS

M3 CS’in yürüyen aksamı M3 Competition Package’ın elden geçirilmiş versiyonu. Bu süspansiyon sistemine önde 265/35/19, arkada ise 285/30/20 ebatlarındaki Michelin Pilot Sport Cup 2 lastikler eşlik ediyor.

BMW M3 CS’in en özel noktası ise sınırlı üretimi olacak. BMW’nin Almanya’da bulunan Regensburg fabrikasında üretilecek olan BMW M3 CS, 1200 adet üretim adediyle sınırlı olacak.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir